„Dotknięcie Pustki”

Joe Simpson

Książka autorstwa brytyjskiego alpinisty Joe Simpson’a dokumentująca jego wyprawę w 1985 w masyw Cordillera Huayhuash, w Andach peruwiańskich, podczas której razem z partnerem Simonem Yatesem podjął próbę zdobycia szczytu Siula Grande (6344m).

Subiektywnie uważam, że jest to jedna z najlepszych książek o tematyce górskiej. Opowiada o ludzkim cierpieniu i bólu nie tylko ciała, ale również umysłu. Podczas zejścia Joe uległ bardzo poważnemu wypadkowi i był niemal skazany na śmierć w peruwiańskim lodowcu. Mimo to, uratował się sam, pokazując swoją siłę, determinację i wolę życia. W swej książce ukazuje walkę o przetrwanie w ekstremalnych warunkach,  swój charakter, silną wolę i to, że nie ma rzeczy niemożliwych.

Książkę czyta się niesamowicie, z dreszczem na plecach i zapartym tchem. Jest w niej wiele specjalistycznych wyrażeń, ale mimo to nie ma problemu z ich zrozumieniem.

Niesamowity jest również poziom realizmu w tej książce. Wydarzenia, które są opisane wydają się nierealistyczne, zmyślone, jednak mając świadomość tego, że jest to historia prawdziwa, że Joe Simpson to wszystko przeżył i opisał sprawia, że można poczuć jakby szło się obok niego, jakbyśmy byli świadkami tych wydarzeń.

Na podstawie książki nakręcono film dokumentalny „Czekając na Joe”. Jestem pewna, że po przeczytaniu książki od razu go włączycie.

Słowa wstępu: „Wszyscy marzymy, lecz nie tak samo. Ci, co śnią nocą w najgłębszych zakamarkach umysłu – łudzą się, by odkryć próżność swych snów; Ci natomiast, co za dnia marzą, to ludzie niebezpieczni, ponieważ mogą – oczy mając otwarte – wprowadzić swoje marzenia w czyn.” – T.E.Lawrence Siedem filarów mądrości 

dotkniecie-pustki_joe-simpson dotkniecie-pustki-b-iext38495449