SZERPOWIE – LAWINA ŚMIERCI

Poruszający film dokumentalny, nominowany do nagrody BAFTA. Opowiada wstrząsającą historię wyjątkowej społeczności Szerpów, których 18 kwietnia 2014 roku spotkała tragedia – po zboczach Mount Everest’u zeszła ogromna lawina, zabierając życie 16 z nich. Zginęli, wytyczając szlak zachodnim himalaistom, którzy chcieli zdobyć najwyższy szczyt świata. Pogrążeni w smutku i jednocześnie pełni złości Szerpowie próbują odbudować swoje życie. Górscy przewodnicy, członkowie ich rodzin oraz alpiniści opowiadają o przygotowaniach do wspinaczki tuż przez zejściem lawiny. U podnóża góry przebywała wówczas ekipa filmowa, która z bliska sfilmowała dramatyczne skutki potężnej lawiny kilka minut po katastrofie.

Szerpowie zastanawiają się, jaka przyszłość czeka wyprawy na Mount Everest i czy ceną za wejście na szczyt może być ludzkie życie. Ta tragedia zmusiła ich do ponownej oceny i innego spojrzenia na biznes związany ze wspinaczkami na „dach świata”. Wielu z nich zastanawia się, czy warto jest ryzykować własne życie tylko po to, by wprowadzać na szczyt świętej dla nich góry turystów z Zachodu.

Mount Everest bowiem od kilkudziesięciu lat przyciąga alpinistów i największych śmiałków z całego świata, którzy gotowi są ryzykować własne życie. W większości przypadków ich starania byłyby pozbawione sensu, gdyby nie Szerpowie – tybetański lud, który jest doskonale przystosowany do życia w  trudnych warunkach wysokogórskich. Wielu z nich nie tylko wytycza szlaki na szczyt, ale pomaga i wynosi ciężkie ładunki, bagaże ludzi z Zachodu.

Jednym z najsłynniejszych Szerpów był Tenzing Norgay, który wraz z sir Edmundem Hillarym zdobył Mount Everest w 1953 roku. 

Zachęcamy do oglądnięcia trailera i oczywiście całego filmu.

fot: http://www.goryonline.com/szerpowie