„Ucieczka przez Himalaje” – Maria Blumencron

Co roku przez pokryte lodem granice w Himalajach z Tybetu ucieka niemal tysiąc dzieci kilku lub kilkunastu letni. Często nie mają sił iść dalej, ale dzielnie toczą walkę z głodem, zmęczeniem, śniegiem, mrozem, wysokością i  płaczą z tęsknoty za swoimi rodzicami i domem.

Zdarza się, że dzieci zostają w wiecznym lodzie już na zawsze, umierają z zimna i wycieńczenia. Dokąd zmierzają? Celem są szkoły Dalajlamy na południu Indii,  ich rodzice mają nadzieję , że dzieci czeka tam lepsza przyszłość.

Austriacka dokumentalistka Maria Blumencron z wielkim zaangażowaniem towarzyszyła sześciorgu dzieciom w ich ucieczce. Historia Małej Pemy, Chime, Dolker, Dhonduba, Tamdinga i Lhakpy opisana w książce jest historią tysięcy tybetańskich dzieci.

Książka w interesujący sposób ukazuje trudy życia w komunistycznych Chinach i walkę o lepsze jutro na obczyźnie. Ukazuje stopień determinacji, do jakiego jest zdolny człowiek, a tym bardziej dziecko, które brnie przez najwyższe góry świata w przemoczonych, często dziurawych ubraniach i butach, w drodze do lepszej przyszłości, z dala od bezpiecznego rodzinnego świata, lecz nie na tyle bezpiecznego, by w nim pozostać. Książka jest do bólu realistyczna, czyta się ją jednym tchem.

fot: http://backpackersclub.pl/news/polecane-filmy-o-tybecie/