Co to jest softshell i dlaczego przydaje się w górach?

Co to jest softshell i dlaczego przydaje się w górach?

Artykuł zewnętrzny

W gruncie rzeczy softshell to rodzaj tkaniny, z której szyje się różne elementy odzieży outdoorowej (łącznie z butami), jednak większość z nas rozumie pod tą nazwą lekką outdoorową kurtkę. Określenie to przyjęło się tak bardzo, że zapominamy, co tak naprawdę może się pod nim kryć. I nic dziwnego, skoro to właśnie kurtka softshellowa stała się nieodłączną towarzyszką naszych wypraw w góry. Dlaczego większość współczesnych górołazów nie wyobraża sobie życia bez niej? Spieszymy z odpowiedzią!

Fenomen softshella

Czy jest na sali ktoś, kto zarejestrował nagły skok popularności softshelli? Szczerze mówiąc, my też nie. W pewnym momencie softshell pojawił się jakby znikąd i praktycznie od razu zawojował turystyczną scenę.

Zanim wynaleziono tkaninę softshellową, turyści byli skazani na ubieranie się na cebulkę, gdzie na wierzchnie okrycie musiały składać się co najmniej 2 warstwy: grzewcza, w postaci bluzy lub polaru, oraz zewnętrzna, chroniąca przed deszczem i wiatrem. Zazwyczaj funkcję tę pełnił membranowy hardshell, który był w stanie opierać się wilgoci z powietrza, jednocześnie w miarę skutecznie odprowadzając na zewnątrz parujący z powierzchni skóry pot. W miarę skutecznie, bo oczywiście miał on swoje ograniczenia, tym większe, im niższa temperatura i więcej dodatkowych warstw dogrzewających trzeba było włożyć na siebie. Zasadniczą wadą takiego rozwiązania była też spora objętość wkładanej odzieży, utrudniająca swobodne poruszanie się podczas intensywnego wysiłku.

Softshell – dla fanów trekkingu „na lekko”

Bądźmy szczerzy: górołazi wypuszczający się na szlaki zimą lub w czasie ulewnego deszczu stanowią niewielki odsetek wszystkich miłośników trekkingu. Większości turystów, bardziej niż na ultra wodo- i wiatroszczelnym hardshellu, zależy na komforcie termicznym i wygodzie podczas wędrówki. Właśnie dlatego powstał softshell.

Dlaczego warto nosić softshell?

Softshell to kompromis między przewiewną bluzą a pancerną kurtką. Jego tajemnica tkwi w zespoleniu dwóch: zewnętrznej wiatroszczelnej, o dużej elastyczności, zapewniającej pełną swobodę ruchów, oraz wewnętrznej, wykonanej z miękkiego fleecu, ciepłego i przyjemnego dla skóry. Wykazując świetne właściwości oddychające, materiał sotshellowy skutecznie czuwa nad właściwą termoregulacją ciała. Chroni też przed niespodziewanym deszczem, jako że większość softshelli pokryta jest hydrofobową warstwą DWR (Durable Water Repellent), dzięki czemu materiał trudniej i wolniej namaka.

Znaczącym plusem jest również lekkość i pakowność softshella, wpływająca korzystnie na wagę całego ekwipunku. Dlatego właśnie pokochali go nie tylko niedzielni turyści, ale również biegacze trailowi, przedkładający mobilność nad ochronę przed niepogodą, i długodystansowy hikerzy, liczący każdy wkładany do plecaka gram.

Kurtka softshellowa – dla kogo?

Dzięki swoim niezwykłym cechom, kurtka softshellowa sprawdzi się właściwie przez wszystkie pory roku, choć oczywiście stopień jej skuteczności zależy od budowy konkretnego modelu oraz od rodzaju i intensywności Twoich aktywności. Możemy zagwarantować, że będziesz chciał nosić go nie tylko w góry, ale i na co dzień!

Chcesz wiedzieć więcej o sportowej i outdoorowej modzie? Zajrzyj na blog Fitanu i bądź na bieżąco z najnowszymi trendami! A potem wybierz dla siebie wygodną i obłędnie modną odzież w naszym sklepie i #beFITanu razem z nami!

Jedna odpowiedź

  1. Blog Ozonee pisze:

    Uwielbiam softshelle! Mam dwa modele – na cieplejsze dni i na bardziej wymagającą pogodę 🙂 oba super się sprawdzają i nie wyobrażam sobie bez nich wyjścia w góry 🙂 pozdrowienia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *