fbpx

Jak przygotować się do zimowej wędrówki po górach

Jak przygotować się do zimowej wędrówki po górach

Zimowa pora w górach jest równie magiczna, co niebezpieczna. O tej porze roku złe przygotowanie do wędrówki, nawet w niższych partiach gór, może skończyć się tragicznie. Podpowiadamy o czym należy pamiętać, planując zimowe trekkingi.

Zanim przejdziemy do bardziej szczegółowego opisu niezbędnych rzeczy, które powinniśmy mieć ze sobą, radzimy zapisać w telefonie numery ratunkowe do GOPRu i/lub TOPRu (polecamy również pobrać aplikację RATUNEK)

Zaplanuj trasę

Każdą górską wyprawę należy zacząć od dokładnego zaplanowania trasy. Jeżeli nie masz doświadczenia w zimowych wędrówkach, na początek wybierz szlaki krótkie, łatwe. Najlepiej zacząć od dolin i popularnych szlaków, ponieważ jest większe prawdopodobieństwo, że trasa będzie przetarta, co ułatwi chodzenie.
Przed wyruszeniem zwróć uwagę na stopień trudności trasy, nachylenie i średni czas potrzebny na jej pokonanie. Zimą ten czas się wydłuża, dlatego trzeba mieć zawsze zapas czasu, by bezpiecznie dotrzeć do celu.

Ubierz się odpowiednio

Najlepiej ubrać się na cebulkę 🙂
Bielizna termoaktywna – jest jak druga skóra. Zapewnia wygodę, chroni przed wychłodzeniem i odprowadza wilgoć ze skóry do zewnętrznych warstw odzieży, skąd może odparować, dzięki temu masz uczucie suchości.
Polar/bluza – lub alternatywna bluza puchowa, nadająca się pod kurtkę.
Nieprzemakalne spodnie
Nieprzemakalna kurtka/kurtka puchowa – i tu zależy jak z pogodą. Jeżeli zapowiada się pogoda bezchmurna, ale mroźna, to zdecydowanie wygrywa kurtka puchowa. Przy pogodzie niepewnej trzeba mieć nieprzemakalną, chroniącą od wiatru kurtkę (gore-tex się sprawdzi idealnie). Warto również zwrócić uwagę, czy kurtka ma system RECCO – specjalny reflektor wszyty w ubranie, pozwalający służbom ratunkowym odnalezienie osoby zaginionej w trakcie lawiny.
– Nieprzemakalne górskie buty.
Skarpety – ciepłe, najlepiej z wełną merynosa. Pamiętaj, żeby mieć zawsze zapasową parę!
Czapka, rękawiczki (najlepiej dwie pary: cienkie i grube), bandana.
Okulary przeciwsłoneczne 🙂

Weź ze sobą sprzęt zimowy

W zimę, czy tego chcemy, czy nie nasz plecak będzie o wiele cięższy, trochę tego sprzętu trzeba ze sobą mieć 🙂

Poniżej przedstawiamy listę potrzebnych rzeczy. To co koniecznie musimy ze sobą zabrać zależy oczywiście od gór, w które się wybieramy.

SPRZĘT ZIMOWY:
raki lub raczki,
kije trekkingowe,
stuptuty – czyli ochraniacze, które zakłada się na łydkę i buty zapobiegające dostaniu się śniegu do butów,
czołówka!!! W zimę dzień jest krótki!
Jeżeli wybierasz się na bardziej strome zbocza w wyższe góry to weź dodatkowo:
czekan – on jest potrzebny w wyższych partiach gór, do wędrówek po stromych zboczach,
ABC lawinowe, czyli detektor, sonda i łopata.

Dokładnie sprawdź prognozę pogody

Pogoda w górach jest często nieprzewidywalna i może zmienić się diametralnie w oka mgnieniu. Dlatego zanim wyruszysz w góry sprawdź warunki pogodowe dokładnie w tym obszarze, do którego się wybierasz. Pogoda w Tatrach Polskich może różnić się od pogody w Tatrach Słowackich, czy też w Zakopanem.

Kozice radzą:
– jeżeli znasz termin wędrówki z wyprzedzeniem zacznij sprawdzać pogodę już tydzień przed i obserwuj ją codziennie, oczywiście najbardziej wiarygodna pogoda będzie podana dzień przed lub w dzień wędrówki,
– sprawdź prognozę na różnych stronach internetowych, my często korzystamy z WindfinderMountain Forecast i Yrno.

Jakie są zagrożenia w górach w zimę?

Zanim wybierzesz się zimą w góry koniecznie zapoznaj się z komunikatami przekazywanymi przez GOPR i TOPR dla danego obszaru, gdzie podawany jest stopień zagrożenia lawinowego oraz stabilność pokrywy śnieżnej.

Zagrożenia

Niskie temperatury i wiatr

Im wyżej, tym zimniej. Temperatura wraz z wysokością spada około 0,6°C – 1°C co 100 m. Do tego dochodzi wiatr, przez który odczuwalna temperatura jest jeszcze niższa. Dlatego zawsze warto mieć dodatkowe ubranie, dodatkową parę rękawiczek oraz ciepły komin na szyję. Do tego zimową porą polecamy zabierać ze sobą termos gorącej herbaty.

Oblodzenie

Oblodzone szlaki są jedną z najczęstszych przyczyn wypadków w górach. Poślizgnięcie się na stromych zboczach może okazać się tragiczne. Na łatwiejszych szlakach również nie można lekceważyć oblodzenia, nie trudno wtedy o wypadek, skręcenia, czy złamania.

Lawiny

Najstraszniejszy żywioł o niesamowitej sile. I choć największe prawdopodobieństwo wystąpienia lawin w polskich górach jest w Tatrach, to mogą (i występują) one w innych rejonach: Karkonoszach, masywie Babiej Góry, czy Bieszczadach.
Lawiny mogą jednak powstać wszędzie tam, gdzie jest wystarczająco dużo śniegu i odpowiednio stromy stok. Zdarza się, że lawiny schodzą nawet w lesie.

Dlatego na bieżąco trzeba śledzić stopień zagrożenia lawinowego podawany przez górskie służby ratunkowe.

KURSY LAWINOWE

Osoby, które chcą rozpocząć swoją zimową górską przygodę zachęcamy do wzięcia udziału w KURSIE LAWINOWYM. Kursy są organizowane każdego roku w Tatrach. Kalendarz kursów znajdziecie tutaj.

Krótki dzień

Warto o tym wspomnieć 🙂 zimą dzień jest krótki i zmierzch zapada bardzo szybko. Pamiętajcie o tym planując wędrówkę, startujcie wcześnie rano i zawsze miejcie ze sobą czołówkę.

Co jeszcze należy ze sobą mieć?

– apteczkę,
– termos z gorącą herbatą,
– mapa,
– czołówka z zapasowymi bateriami,
– tłusty krem do twarzy, krem z filtrem,
– okulary przeciwsłoneczne,
– ogrzewacze ciała,
– sprzęt zimowy, o którym pisaliśmy wyżej,
– ubezpieczenie – Wyjeżdżając za granicę nie zapomnijcie o wykupieniu ubezpieczenia. Oferty różnych firm możecie sprawdzić korzystając z porównywarki ubezpieczeń turystycznych RANKOMAT.

Podsumowanie

W powyższym artykule zawarliśmy najważniejsze rzeczy, o których należy pamiętać wybierając się w góry zimą. Nie jest to lista pełna i uniwersalna, wszystko zależy od tego w jakie góry idziemy i jaka jest specyfika naszej wędrówki. Najważniejsze to zachować zdrowy rozsądek, nie pchać się nigdzie na siłę i śledzić stopień zagrożenia lawinowego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *