fbpx

Riva del Garda i okolice – co zobaczyć, co robić, szlaki górskie, via ferrata

Riva del Garda i okolice – co zobaczyć, co robić, szlaki górskie, via ferrata

Riva del Garda… Któż jeszcze nie słyszał o tym miejscu? To niewielkie miasteczko, znajdujące się w sercu Trydentu we Włoszech, jest idealnym miejscem dla osób kochających aktywny wypoczynek.

Spis treści:

Tak się złożyło w tym roku podczas naszej włoskiej włóczęgi, że już po raz drugi przyjechaliśmy nad jezioro Garda (pierwszy raz byliśmy tam w 2014 roku). Trzeba podkreślić, że w sezonie wakacyjnym miejsce to odwiedzane jest przez masę turystów. Ale poza sezonem plaże i szlaki pustoszeją. My byliśmy na przełomie września i października, do tego w roku covid’owym, więc liczba turystów była mocno ograniczona.

Trochę informacji o jeziorze Garda

Znajduje się w regionie Trydent-Górna Adyga, w prowincji Trydent. Jest największym jeziorem we Włoszech otoczonym szczytami Prealpi Gardesane. Należy do najczystszych spośród wszystkich włoskich jezior, a kolor wody przypomina Morze Adriatyckie. Wokół jeziora znajduje się mnóstwo klimatycznych miasteczek i milion atrakcji.

Jezioro znajduje się na wysokości 65 m.n.p.m., ma długość 55 km i szerokość od 4 km w północnej części do 12 km w południowej. Najgłębsze miejsce jeziora ma aż 346 metrów, a długość linii brzegowej wynosi 158,4 km.

Na jeziorze znajdują się również wyspy. Jest wiele małych wysepek i pięć dużych.

Jezioro Garda
Jezioro Garda (widok z trasy rowerowej nad jezioro Ledro)

Nad Gardą znajduje się wiele campingów. Pierwszą noc spędziliśmy na campingu BAVARIA (byliśmy tam 6 lat temu, dlatego nie było dylematu, który wybrać).
Ale dlatego, że podróżowaliśmy naszym KozicoBusem kolejne noce spędzaliśmy gdzieś w terenie. Na parkingach nie ma zakazów na nocowanie w vanach praktycznie nigdzie, więc wybieraliśmy te z najlepszymi widokami 🙂

Miasteczko Riva del Garda

Urocze miasteczko z mnóstwem kolorowych kamienic i wąskich, klimatycznych uliczek. W centrum znajduje się arkadowy plac Piazza III NovembreZamek Scaligerich, wieża zegarowa, bastion i promenada.
Polecamy „zabłądzić” i poplątać się po wąskich uliczkach obok centrum. Jest to zawsze najlepszy patent, żeby uciec od ludzi i zobaczyć coś więcej, niż tylko to co mówią nam przewodniki. A uliczki są cudowne!

Co warto zobaczyć w okolicy Gardy?

Miasteczko Tenno

Znajduje się 15 minut drogi autem od Riva del Garda. Żeby do niego dotrzeć, trzeba wspiąć się serpentynami na wzgórze. Widoki po drodze są oszałamiające.

Canale di Tenno jest jednym z najpiękniejszych średniowiecznych miasteczek we Włoszech. Miejsce dla osób kochających historię, sztukę i kulturę. Polecamy spacer wąskimi uliczkami między szarymi kamiennymi domami z balkonami, często ozdobionych doniczkami, roślinami i innymi drobiazgami.

Jezioro Tenno (Lago di Tenno)

Kawałek dalej za wioską Canale di Tenno znajduje się niesamowicie malownicze jezioro z turkusową wodą. Takich jezior nie ma za wiele! Kolor wody przypomina ten z Lago di Sorapis w Dolomitach. Coś niesamowitego! Do tego jezioro otoczone jest górami porośniętymi gęstym lasem. Czysta natura!

Na środku jeziora znajduje się niewielka wysepka. Można do niej z łatwością dopłynąć wpław. Przy mniejszej ilości wody wysepka zamienia się w cypel.

Jezioro Ledro (Lago di Ledro)

Kolejna włoska perełka. My jesteście totalnie zauroczeni włoskimi górskimi jeziorami. Nad Ledro (podczas naszej pierwszej wycieczki w tych okolicach) dojechaliśmy rowerem z Riva del Garda. Trasy rowerowe są tu bardzo przyjemne, a widoki zapierają dech w piersiach. Jezioro jest krystalicznie czyste, otoczone zalesionymi górami, wszystko co najlepsze w jednym miejscu. Latem temperatura wody osiąga nawet 24 stopnie! Całkiem sporo jak na górskie jezioro.

Jezioro Ledro widziane z Cima Pari

Nie zapomnijcie też o odpowiednim ubezpieczeniu. Oferty możecie sprawdzić klikając w poniższy link.
Sprawdzając oferty ubezpieczeń wspieracie nas 🙂

Szlaki turystyczne piesze

W całej okolicy jest pierdyliard szlaków pieszych. Ciężko jest się zdecydować, który wybrać, ale jestem pewna, że gdziekolwiek się nie pójdzie będzie pięknie.

Cima Pari – trekking, opis szlaku

Po przestudiowaniu mapy wybraliśmy szlak na Cima Pari (1991 m.n.p.m.). Znajduje się on w okolicy jeziora Ledro. Stosunkowo niedługi, około 4 godzinny szlak, gdzie można zrobić pętlę. Takie opcje najbardziej lubimy 🙂

Startujemy z wioski Malga Trat i skręcamy w prawo na szlak. Od samego początku towarzyszą nam przepiękne panoramy na okoliczne góry. Jedynie krótki odcinek szlaku prowadzi przez las. Po około godzinie drogi wyłaniają się kolejne pasma gór i zaśnieżone szczyty. Wariowaliśmy ze szczęścia 🙂 takie widoki zawsze dodają nam niezłego energetycznego kopa.

Widok ze szczytu Cima Pari (1991 m.n.p.m.)

Szczyt Cima Pari jest najwyższym w okolicy, dzięki czemu mamy panoramę 360 stopni na okoliczne góry. Ze szczytu widać jezioro Ledro i łunę unoszącą się nad jeziorem Garda. Nam szlak podobał się bardzo i bardzo go polecamy. W drodze powrotnej (robiąc pętlę) znajduje się się schronisko Rifugio Nino Pernici. Mają tam pyszne spaghetti 🙂

Informacje praktyczne:
Start: parking 1 km przed wioską Malga Trat
Czas: około 4 h pętla
Przewyższenie: około 460 metrów
Długość trasy: około 8 km

Via Ferraty w okolicy Gardy

I dochodzimy do tego wyczekiwanego podpunktu. Okolice Gardy to raj dla osób kochających via ferraty. Jest tu w czym przebierać, od łatwych po na prawdę trudne ferraty.

Najpopularniejszą ferratą jest ta prowadząca na szczyt Cima Sat. Niestety tym razem ją sobie odpuściliśmy z racji ograniczonego czasu, ale co się odwlecze, to nie uciecze.
Z via ferratami jest tak samo jak ze szlakami pieszymi. Ciężko jest wybrać, ale z pewnością każda będzie wspaniała.

Via Ferrata Signora delle Acque – Via Ferrata Ballino – Cascate Rio Ruzza

Ruszamy na via ferratę przy wodospadzie Rio Ruzza. Zostawiamy auto na parkingu w wiosce Ballino (wioska jest tak mała, że nie da się parkingu ominąć) i idziemy dobrze oznakowanym szlakiem do Cascate Rio Ruzza, około poł godzinki drogi.

Via ferrata Ballino zaczyna się u podnóża wodospadu i prowadzi pionowo w górę na jego początek (155 metrów przewyższenia). Trasa zabezpieczona jest wieloma wspornikami, klamrami, poręczówkami i linowymi mostami. W niektórych miejscach w skale są wykute maleńkie stopnie na stopę ułatwiające wspinaczkę. Ściana jest totalnie pionowa, ale skały na szczęście nie są śliskie, dzięki czemu mamy dobrą przyczepność.

Dźwięk wodospadu na tej pionowej ścianie działał na nas kojąco. Nie ma tu odwrotu, Jak już zdecydujemy się wychodzić, to trzeba wyjść na samą górę. Nie ma też zbytnio miejsca, aby wyminąć się z innymi ludźmi, dlatego warto wybrać taką porę, żeby nie stać w kolejce. Nam się udało, poszliśmy na szlak rano i oprócz nas było jedynie kilka osób i nikt nikomu nie przeszkadzał.

Informacje praktczne:
Start: wioska Ballino
Czas trwania: oficjalnie podawane jest, że czas trwania całej wycieczki wynosi 2,5 godziny. W tym musimy liczyć około poł godziny na dojście do wodospadu, a później zejście okrężną drogą z powrotem do wioski (około pół godziny).
Czas trwania samej ferraty: nam zajęło niecałą godzinę. Czas jest zdecydowanie zależny od ilości ludzi.
Wysokość wodospadu: 155 metrów
Całkowite przewyższenie: 191 metrów
!Ferrata oceniana jest na EEA-D, według klasyfikacji oznacza to:
EEA – D (Trudna via ferrata) – Via ferrata wymagającym dobrego przygotowania fizycznego i dobrej techniki. Trasa jest często pionowa, a w niektórych przypadkach pokonuje krótkie nawisy, z długimi odcinkami ekspozycji; wyposażone w liny stalowe i / lub łańcuchy, szczeble i / lub metalowe drabiny.

Via Ferrata Ottorino Maragoni (Mori via ferrata) na Monte Albano

Wybraliśmy się na jeszcze jedną ferratę w miejscowości Mori (20 minut jazdy autem z Riva del Garda). Przepiękna pionowa ściana wznosi się nad miasteczkiem. Jest jedną z najtrudniejszych ferrat w okolicy o charakterze sportowym. Skały są śliskie i mimo wielkich chęci, zdecydowaliśmy się z niej zrezygnować. Była to nasza druga via ferrata w życiu i stwierdziliśmy, że zanim ją zdobędziemy musimy nabrać więcej doświadczenia. Piszę jednak o niej, ponieważ wygląda przepięknie 🙂 Jeżeli macie doświadczenie i kochacie ferraty, to myślę że warto się tu wybrać.

Informacje praktyczne:
Start: miejscowość Mori
Trudność: D (bardzo trudna)
Czas: dojście do ferraty zajmuje około poł godziny, zejście okrężną drogą około godziny.
Czas przejścia samej ferraty: 2h
Przewyższenie ferraty: 210 metrów

Jezioro Idro (Lago d’Idro)

Na koniec polecamy jeszcze jedno jezioro: Lago d’Idro. Znajduje się godzinę drogi od Rava del Gardy i jest rzadziej odwiedzanym jeziorem, ale również przepięknym, jak z resztą wszystkie w okolicy. Kierowaliśmy się w stronę Toskanii, dlatego było ono naszym przystankiem na dwa dni.

Zachodnia część jeziora jest zabudowana i tamtędy prowadzi główna droga. My na nocleg i odpoczynek pojechaliśmy na drugą stronę, w okolice wioski Vesta. Spotkaliśmy tam może dziesięciu turystów, przez co miejsce to skradło nasze serca. Tutaj również znajdziecie via ferraty 🙂 Jednak my przyjechaliśmy tu jedynie na odpoczynek.

Woda w jeziorze jest czysta, śmiało można pływać, aczkolwiek początkiem października nie miała zbyt wielu stopni 🙂 ale krioterapia zawsze dobra!

Zachęcamy do komentowania 🙂 Byliście? Co jeszcze polecacie? Jakie są Wasze wrażenia?

Zapraszamy do naszego Kozicowego sklepu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *