fbpx

Manaslu. Góra Ducha, Góra Kobiet – Monika Witkowska

Manaslu. Góra Ducha, Góra Kobiet – Monika Witkowska

Książka „Manaslu. Góra Ducha, Góra Kobiet„ to relacja z wyprawy autorki na znajdujący się w Himalajach ośmiotysięcznik Manaslu (8156 m), pod względem wysokości – ósmą górę świata. Podobnie jak inne książki Moniki, nie jest to typowa relacja ze wspinaczki, uzupełnia ją zbiór różnego typu ciekawostek, anegdot i interesujących historii dotyczących zarówno himalaizmu, jak i przyrody czy życia Nepalczyków.
Książka urozmaicona jest mnóstwem wspaniałych fotografii, napisana przyjemnym, lekkim językiem, opisane historie przenoszą Czytelnika w górski świat.

OTO, CZEGO MOŻNA SIĘ DOWIEDZIEĆ W TRAKCIE LEKTURY:

• dlaczego Manaslu nazywane jest Górą Ducha;
• jak wyglądały pierwsze polskie wyprawy na Manaslu (opowieści K. Wielickiego i R. Gajewskiego);
• co sprawia, że Manaslu to góra o dość wysokim współczynniku śmiertelności;
• dlaczego wspinacze kojarzą Manaslu z samogonem;
• czy sępy sępią i jak wygląda lokalna tarantula;
• o czym opowiadają nepalskie bajki;
• jak siły natury, w tym lawiny, trzęsienia ziemi i monsunowe deszcze wpływają na życie lokalnej ludności oraz wyprawy wspinaczkowe;
• dlaczego Manaslu to góra kobiet – jak działa lokalna policja;
• jaki sprzęt warto zabrać na wyprawę i jak trenować przed wyjazdem w góry wysokie;
• jak zorganizować sobie jeśli nie wspinaczkę na szczyt, to przynajmniej himalajski trekking.

O autorce

Monika Witkowska – góry wciągnęły ją już jako nastolatkę. Zaczynała od obozów harcerskich w Bieszczadach, potem przyszedł czas na kurs w Studenckim Kole Przewodników Beskidzkich i wspinaczki w coraz wyższych górach. W 2015 roku zdobyła Koronę Ziemi, ma na koncie 3 ośmiotysięczniki (Mt Everest, Manaslu i Lhotse), a także wiele innych ciekawych gór (choćby Matterhorn czy Ama Dablam).


W góry jeździ też „zawodowo” – jako pilot-przewodnik, prowadząc grupy m.in. na Kazbek, Elbrus, Kilimandżaro czy w Himalajach. Inne pasje Moniki to przede wszystkim żeglarstwo morskie – dwukrotnie opłynęła jachtem Przylądek Horn, przepłynęła Pacyfik i Atlantyk oraz Przejście Północno-Zachodnie (trasa między Grenlandią a Alaską). Jest też nałogową podróżniczką – odwiedziła ok. 180 krajów na wszystkich kontynentach, w dużej mierze jeżdżąc w pojedynkę (celowo, żeby mieć lepszy kontakt z miejscową ludnością), autostopem albo lokalnymi środkami lokomocji, bez zarezerwowanych z góry noclegów, docierając do często nietypowych miejsc, poza głównymi szlakami turystycznymi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *