fbpx

TOP 5: Najlepsze książki o górach

TOP 5: Najlepsze książki o górach

Książki, jak nic innego przenoszą nas do wspaniałego, nieznanego nam świata. Wyostrzają wyobraźnię, pobudzają emocje, poszerzają wiedzę, a do tego relaksują i motywują do działania.

Książki o górach zajmują szczególne miejsce nie tylko w naszym domu, ale i sercu. To opowieści nie tylko o szczytach, skałach, pokonanych dystansach, ale przede wszystkim o ludziach, o ich poświęceniu i niesamowitej pasji.

Poniżej przedstawiamy subiektywne TOP 5 książek o górach. Kolejność przypadkowa.


KURTYKA. SZTUKA WOLNOŚCI – Bernadette McDonald

Kurtyka. Sztuka wolności jest moim zdaniem jedną z najlepszych książek w tematyce górskiej, o wybitnym wspinaczu jaką dane mi było przeczytać. To głęboko poruszająca opowieść o skomplikowanym indywidualiście, który konsekwentnie przez całe życie unikał rozgłosu. Nie interesował go wyścig zdobywania, zaliczania, odhaczania szczytów, jemu zależało na ciekawych i trudnych drogach, w małym zespole, na lekko, maksymalnie szybko w stylu alpejskim (którego był pionierem). Dlatego też tak bardzo trzymał kciuki za Tomka Mackiewicza, który w dzisiejszych czasach wypraw w himalaje o charakterze oblężniczym, wspinał się po swojemu, prawdziwie, czysto. 


Do kupienia w księgarni internetowej BEZDROŻA (cena: 34,28 zł)


KUKUCZKA. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście – Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski

Jerzy Kukuczka. Nazwisko znane nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Ten wybitny himalaista zapisał się na kartach historii himalaizmu dzięki wybitnym osiągnięciom, determinacji i nieopisanej miłości do gór.

W książce ukazane są surowe realia ówczesnego polskiego alpinizmu i himalaizmu. Jako drugi człowiek na świecie zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. „Rywalizował”, choć Jurek nie lubił tego określenia, o ten tytuł z włoskim alpinistą Reinholdem Messner’em. Stał przed nie lada wyzwaniem, ponieważ Polska za czasów PRL’u nie ułatwiała obywatelom wyjazdów poza granicę państwa. Ograniczenia budżetowe również nie pozwalały na szybkie poruszanie się po Himalajach (helikopterem czy samolotem), wszędzie szedł na piechotę.


Do kupienia w księgarni internetowej BEZDROŻA (cena: 34,28 zł)


WSZYSTKO ZA ŻYCIE – Jon Krakauer

Opowieść o młodym człowieku, który porzucił wszystko, by odnaleźć prawdę. Chris McCandless zerwał wszelkie więzi, rozdał pieniądze przeznaczone na studia, by wyruszyć w drogę, która miała dać mu wolność. W swym poruszającym reportażu Jon Krakauer idzie śladami młodego mężczyzny, który zafascynowany powieściami Jacka Londona, postanawia niczym współczesny wędrowny asceta przemierzyć samotnie Amerykę, by dotrzeć na Alaskę i pozostać w głuszy.

Wszystko za życie jest opowieścią dotykającą serce każdego wędrowca. Również mocno polecamy ekranizację książki. Jest to jeden z naszych ulubionych filmów, który oglądnęliśmy milion razy i za każdym razem jest tak samo emocjonujący.


Książka jest dość trudno dostępna, ale znaleźliśmy ją dla Was na Allegro:

DOTKNIĘCIE PUSTKI – Joe Simpson

Książka autorstwa brytyjskiego alpinisty Joe Simpson’a dokumentująca jego wyprawę w 1985 w masyw Cordillera Huayhuash, w Andach peruwiańskich, podczas której razem z partnerem Simonem Yatesem podjął próbę zdobycia szczytu Siula Grande (6344m).

Opowiada o ludzkim cierpieniu i bólu nie tylko ciała, ale również umysłu. Podczas zejścia Joe uległ bardzo poważnemu wypadkowi i był niemal skazany na śmierć w peruwiańskim lodowcu. Mimo to, uratował się sam, pokazując swoją siłę, determinację i wolę życia. W swej książce ukazuje walkę o przetrwanie w ekstremalnych warunkach,  swój charakter, silną wolę i to, że nie ma rzeczy niemożliwych.

ANNAPURNA – Maurice Herzog

Maurice Herzog oraz Louis Lachenal zdobyli Annapurnę 3 czerwca 1950 roku. Był to pierwszy raz, kiedy na ośmiotysięczniku stanęła ludzka stopa. Moment przełomowy w historii alpinizmu. Książka opisuje losy francuskiej wyprawy, od chwili kiedy wyrusza ona w Himalaje, nie wiedząc jeszcze czy celem będzie Annapurna, czy Dhaulagiri. Aż do heroicznego zejścia z gór i dramatycznych skutków dla zdrowia autora. Klasyka literatury alpinistycznej. Maurice Herzog (1919 2012) francuski alpinista, himalaista. Międzynarodową sławę przyniosło mu zdobycie Annapurny w 1950 roku.


Do kupienia w księgarni internetowej BEZDROŻA (cena: 28,12 zł)


Kupując książki klikając w podane przez nas powyżej linki wspierasz rozwój Kozic Piwniczańskich 🙂


Dajcie znać w komentarzu, jakie książki Wy kochacie!

2 komentarze

  1. Teresa Rodzińska-Chorąży pisze:

    Najchętniej wracam do książki Aleksandra Lwowa Zwyciężyć znaczy przeżyć. On ma świetne pióro, więc nie tylko o górach, ale z humorem i celnymi spostrzeżeniami.

  2. Nikodem pisze:

    Moja ulubiona książka to „Czarny Szczyt. Proza Taternicka” – zbiór krótkich form z początków XX w.
    Wydane przez W.L. daawno temu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *