fbpx

Najpiękniejsze trasy trekkingowe na wakacje we Włoszech

Najpiękniejsze trasy trekkingowe na wakacje we Włoszech

Wakacje we Włoszech zwykle kojarzą się ze zwiedzaniem najpiękniejszych miast tego kraju, takich jak Rzym, Wenecja czy Florencja. Oczywiście “być w Rzymie i nie widzieć papieża” to fraza występująca w wielu polskich powiedzeniach i przysłowiach. Niemniej jednak Włochy, to nie tylko Watykan i przepiękna miejska architektura w stylu renesansowym, ale także zjawiskowe i urzekające szlaki trekkingowe. Miłośnicy pieszych wędrówek z pewnością powinni zainteresować się tym, co słoneczna Italia ma do zaoferowania.

Trekking we Włoszech – Dolomity

Od dłuższego czasu w Internecie (i nie tylko) krąży dowcip mówiący o tym, że miłośnicy marmolady koniecznie powinni wybrać się w Dolomity. Jest spora szansa na to że ktoś, kto jest mało zorientowany w temacie najwyższych szczytów Południowy Alp, nie zrozumie tego dowcipu. Otóż najwyższym szczytem Dolomitów jest nic innego, a właśnie Marmolada (3343 m n.p.m.). Marmolada jest łakomym kąskiem nie tylko dla miłośników słodkich przetworów, ale także dla tych, którzy pragną zachwycić się zapierającymi dech w piersiach widokami. 

Wielu podróżników jest zgodna co to tego, że to właśnie Dolomity są najpiękniejszym pasem górskim na świecie. Potwierdza to fakt, że to właśnie te góry wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Zwiedzających okolice Dolomitów i Południowego Tyrolu czeka ogromna różnorodność atrakcji. Jest to idealna lokalizacja dla miłośników górskiego trekkingu. Pytanie brzmi tylko, który z nich wybrać?

Tre Cime di Lavaredo – perła Dolomitów

Tre Cime di Lavaredo, znane także jako Trzy Siostry, to absolutna wizytówka Dolomitów będąca jednocześnie najpiękniejszą skalną ścianą w Europie. Początkujący adepci trekkingu mogą czuć się spokojnie – szlak trekkingowy wokół Trzech Sióstr należy do jednych z najłatwiejszych w tamtym regionie. Z całą pewnością jest to trasa, w którą można zabrać dzieci. Jej łączna długość to około 9 km. Szlak trekkingowy wokół Tre Cime de Lavaredo zapewni wędrowcom zapierające dech w piersiach widoki. To miejsce jest prawdziwą gratką dla miłośników górskiej fotografii.

Samochodem na Prato Piazza

Początkujący piechurzy, rodziny z dziećmi czy starsze osoby, którym marzy się, aby ujrzeć część Dolomitów na własne oczy i zachwycić się urokiem tego alpejskiego pasma oferuje się wjazd na niektóre szlaki…samochodem. Idealnym miejscem dla osób, które nie chcą lub nie mogą wyciskać z siebie siódmych potów podczas górskich wędrówek, jest Pratto Piazza.

Pratto Piazzo jest wysokogórską halą, na którą z powodzeniem można wjechać samochodem czy autobusem. Już stamtąd można poczuć urzekającą moc Dolomitów. Pratto Piazzo jest bazą wypadową, która oferuje kilka różnych szlaków, zróżnicowanych pod względem poziomu trudności. Jest to świetny wybór na spędzenie swoich pierwszych górskich wakacji we Włoszech.

Przełęcz Pordoi w Dolomitach

Passo Pordoi jest niezwykle ważnym miejscem w Dolomitach nie tylko nie względu na oszałamiające piękno natury, ale także z przyczyn historycznych. Obecnie ten region włoskich Alp znany jest przede wszystkim jako raj dla narciarzy. Poza sezonem zimowym warto przyjechać w tę okolicę, aby pospacerować, zachwycić się pięknem otaczającej przyrody i ulec magicznej mocy Dolomitów. Osoby, które dotarły do tarasów widokowych położonych wyżej (Sass Pordoi) twierdzą, że pobyt w tym miejscu przypomina im podróż do zupełnie innej rzeczywistości. Czy mają rację? O tym najlepiej przekonać się samemu.

Rodzinny trekking we Włoszech

Wiele osób, które pragną wybrać się na górskie wędrówki, ma wątpliwości co do tego, czy wybrane przez nich szlaki będą odpowiednim miejscem do spacerów z małymi dziećmi. Pod uwagę należy wziąć kilka czynników. Aby wakacje we Włoszech z rodziną były wspaniałą przygodą dla wszystkich, należy z ogromnym zaangażowaniem podejść do kwestii organizacyjnych i wszystko wcześniej zaplanować.

Nie ma jednak potrzeby martwić się na zapas. Włoskie Dolomity to aż pięć tysięcy różnych szlaków. Każdy turysta znajdzie więc coś dla siebie. Doświadczeni piechurzy w szczególności polecają Monte Spinale, Val Venegia oraz Val di Fassa jako miejsca, w których można przeżyć niezapomnianą, rodzinną przygodę.

Szlaki trekkingowe i jeziora w Dolomitach

Nieprawdopodobne jest wręcz, aby podczas wędrówek po polskich Tatrach ominąć Morskie Oko, prawda? To samo tyczy się włoskich Dolomitów i jeziora Lago di Braies. Jezioro Lago di Braies, znane także jako Pragser Wildsee jest prawdziwą perłą Południowego Tyrolu.

Trudno oprzeć się urokowi tego miejsca, nawet jeśli trafiliśmy na ogromną grupę turystów. Włoskie Lago di Braies zyskało ogromną sławę dzięki…portalom społecznościowym.

Mnóstwo influencerów z całej Europy przyjeżdża w to miejsce, aby wziąć udział w sesji fotograficznej. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem jezioro Lago di Braies sprawia wrażenie miejsca nie z tego świata. Jego przejrzyste, turkusowe wody i dziewicza natura wokół zachwycą absolutnie każdego. Jeśli ktoś wybiera Dolomity na swoją wakacyjną destynację i zastanawia się, który szlak wybrać, niech wybierze ten, który doprowadzi go do Lago di Braies.

Trekking na Etnę 

Dolomity, które bez wątpienia stanowią klejnot koronny niezwykłej Italii, nie są jedynym miejscem, w którym można zorganizować wyprawę trekkingową. Miłośników mocnych wrażeń z pewnością zachwyci spacer w pobliżu jednego z najsłynniejszych wulkanów na świecie. Położony na Sycylii(https://sycylia.pl/) wulkan Etna od wielu lat rozpala wyobraźnię miłośników trekkingu.

Wyprawa na szczyt wulkanu jest możliwa, ale należy się do niej odpowiednio przygotować. Zdecydowanie nie jest to miejsce dla początkujących piechurów. Trasa trekkingowa na Etnę rozpoczyna się w schronisku Rifugio Sapienza.

Aby móc spacerować w tamtych regionach konieczne jest zaopatrzenie się w specjalne obuwie. Z relacji bardziej doświadczonych wędrowców wynika, że odpowiednie obuwie do trekkingu po zboczach wulkanu można wypożyczyć w małym miasteczku turystycznym. Spacerując po okolicach Etny warto skorzystać z pomocy przewodnika. Są bowiem miejsca, do których wejdziemy wyłącznie z nim. Tak czy inaczej szlaki trekkingowe wokół Etny to gwarancja niesamowitych emocji i nieziemskich widoków.

Appia Antica – królewska droga

Wakacje we Włoszech to świetna okazja, aby połączyć zwiedzanie przepięknej miejskiej architektury z przechadzaniem się po najbardziej niezwykłych szlakach trekkingowych. Do jednych z najpiękniejszych i najbardziej wartościowych pod względem historycznym, tras trekkingowych zaliczyć można Appia Antica, znaną także jako Królowa Dróg.

Jak powszechnie wiadomo, pionierami międzymiastowej infrastruktury byli starożytni Rzymianie. Zostawili oni po sobie niezwykłe szlaki, które obecnie stanowią wyjątkowo atrakcyjną destynację. Spacerując niesamowitą, zbudowaną w IV w p. n. e.  Appia Antica, można natknąć się na wiele innych, równie niesamowitych obiektów takich jak Katakumby św. Kaliksta, willa Maksencjusza czy ruiny gotyckiego kościoła św. Mikołaja. 

Szlak Dantego

Każdy zapewne pamięta ze szkoły “Boską komedię” autorstwa Dantego Alighieri. To właśnie na cześć tego słynnego średniowiecznego poety nazwany został jeden z najpiękniejszych szlaków spacerowych w całych Włoszech. Droga Dantego jest liczącą około 380 km trasą podzieloną na 20 etapów.

Szlak Dantego rozpoczyna swój bieg w mieście Rawenna – to właśnie tutaj pochowany został słynny włoski poeta. Końcowym punktem Drogi Dantego jest Muzeum Dante House położone we Florencji. Nie sposób wyrazić słowami, jakie wrażenia oferuje trekking w Toskanii.

Szlak Dantego z pewnością jest idealną trasą dla osób, które chciałyby oddać się refleksji na temat życia i śmierci. Zapierające dech w piersiach zielone wzgórza Toskanii z pewnością obudzą w każdym piechurze zachwyt nad otaczającą nas wszystkich rzeczywistością. Oprócz tego, na Szlaku Dantego każdego turystę czeka niezwykle interesująca lekcja historii. Warto zatem zabrać ze sobą aparat oraz notes, w którym zapisywać można wszystkie ciekawostki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *