BLACK WEEKEND DO PONIEDZIAŁKU, kod rabatowy na bluzy z kapturem: CZARNAKOZICA15, kod rabatowy na naklejki: CZARNAKOZICA30

Piemont jakiego nie znacie – najciekawsze miejsca na trekking w okolicach Turynu

Piemont jakiego nie znacie – najciekawsze miejsca na trekking w okolicach Turynu

Włochy to znany turystom kierunek podróży. Zimą narty w Alpach, latem koniecznie plaża i drinki z palemką. Ojczyzna Vespy jednak niejedno ma imię i niejednym może nas zaskoczyć. Sprawdźmy, co szykuje dla nas Piemont — jeden z najbardziej górzystych regionów we Włoszech.

Piemont — kraina wina i trufli

Słoneczna Toskaniawakacyjna Sardynia, legendarna Wenecja czy wieczne miasto Rzym — to najczęściej wybierane miejsca na mapie kraju a czy Piemont ma w sobie coś do odkrycia?

Piemont to region, który kryje w sobie wiele niespodzianek. Ta malownicza kraina położona jest w północno-zachodnich Włoszech, granicząc od zachodu z Francją a od północy ze Szwajcarią. Elementem charakterystycznym regionu jest górzystość terenu, która zimą przyciąga wielu miłośników sportów zimowych — możemy tu odnaleźć spadziste stoki narciarskie, długie wyciągi i malownicze trasy. Piemont, co oznacza „ad pededs montorium” — „pod stopami gór” — w zachodniej i północnej części tworzy Alpy Zachodnie, które warto odwiedzić zarówno zimą, jak i latem.

Na granicy z Lombardią, która otacza Piemont od wschodu, znajduje się jezioro Maggiore, słynące z pięknych widoków i licznych wysp. Ono szczególnie zachwyci poszukiwaczy mocnych wrażeń, którym nieobce są sporty wodne. Piemont to jednak nie tylko doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek — region ten znany jest na całym świecie z doskonałych win, które produkują licznie tutaj zgromadzone winnice. Nieodzownym elementem charakterystycznym dla tej północno-zachodniej krainy jest lokalna kuchnia, opierająca się na tutejszych produktach — wspaniałych serach, regionalnej trufli czy jedynych w swoim rodzaju słodyczach, które zachwycą niejednego łasucha. Mało kto wie, że to właśnie z Piemontu wywodzi się specjalna odmiana orzecha laskowego, który nadaje Nutelli jej niezapomniany smak. 

Piemont to także świetnie skomunikowany z resztą kraju region, pokryty gęstą siecią kolejową. Bliskość Mediolanu i Bergamo czyni z niego rewelacyjny punkt na mapie Włoch. Odległość dzieląca miasta jest niewielka — z Turynu, stolicy regionu, można dojechać do Mediolanu w dwie godziny, natomiast do Bergamo, gdzie na lotnisko przylatują polskie samoloty, jest niecałe 200 km.

Stolica północno-zachodnich Włoch

Turyn jest czwartym co do ludności miastem włoskim. Jako stolica regionu Piemontu charakteryzuje się licznymi zabytkami i muzeami. Przez wiele lat to właśnie to miasto było włoskim centrum kultury i miejscem chętnie odwiedzanym przez elity — na przełomie XIX i XX wieku w Turynie zlokalizowany był jedyny ośrodek włoskiej secesji. Dzisiaj, obok niedalekiej Genui, Mediolanu czy Como, Turyn jest najchętniej odwiedzanym przez turystów miastem w tym rejonie kraju. Na terenie miasta znajduje się mnóstwo ciekawych obiektów, które warto zobaczyć. Do nich należy m.in. Muzeum Egipskie, Muzeum Kinematografii czy Muzeum Automobilizmu, punkt obowiązkowy dla fanów motoryzacji. Atrakcji nie zabraknie również dla miłośników historii — w Katedrze Św. Jana Chrzciciela można podziwiać znany na całym świecie Całun Turyński, jedną z najważniejszych relikwii chrześcijańskich.

Jako cel tłumnych wycieczek, miasto charakteryzuje się dobrą bazą noclegową. Liczne hotele w Turynie oferują gościom komfortowe miejsce do wypoczynku, świetnie skomunikowane z każdą częścią miasta. Przytulne noclegi z wieloma udogodnieniami to wizytówka tego gościnnego miasta. 

Malownicze jeziora 

Wokół Turynu rozciągają się nieprzebrane szlaki turystyczne, które biegną w pobliżu rozległych jezior. One, podobnie jak góry, stanowią element charakterystyczny regionu Piemont. Do największych jezior na terenie tej krainy zaliczyć możemy jezioro Maggiore. Ten położony w Alpach Zachodnich akwen wodny liczy sobie aż 212 km². Uznawany za jeden z najpiękniejszych zbiorników wodnych w regionie Piemontu, może pochwalić się licznymi wyspami, z których najbardziej znane są Wyspy Boromejskie.

Dostęp do wysp umożliwiają kursujące cały rok statki turystyczne. Kolejną ciekawą propozycją jest jezioro Mottarone, położone nad miastem Stresa. Tam zlokalizowana jest stacja kolejki górskiej, którą można dostać się na szczyt góry Mottarone, skąd ciągną się liczne szlaki górskie.

Ciekawą propozycją dla miłośników trekkingu i pieszych wycieczek będzie Vergante — obszar górski położony pomiędzy jeziorami Maggiore, Mottarone i Orta. Ten malowniczy rejon Piemontu pokryty jest wieloma dolinami, wzniesieniami i lasami, idealnymi do pieszych wycieczek i długich tras. Piękno górskich krajobrazów i bliskość przyrody sprawiają, że Vergante jest jednym z najciekawszych punktów na mapie Piemontu. Chętnie uczęszczaną przez turystów trasą jest szlak między Colazza a Pisano e Nebbiuno.

Bogactwo parków i rezerwatów

Świetnym pomysłem na pieszą wycieczkę jest park krajobrazowy — tych w regionie Piemontu nie brakuje. Jednym z nich jest Parco Naturale dell’Alpe Veglia e dell’Alpe Devero. Stworzony z połączenia dwóch osobnych rezerwatów, zachwyca turystów bogactwem naturalnej fauny i flory. Spacerując licznymi ścieżkami wielokrotnie można natknąć się na stałych mieszkańców Parco Naturale — są nimi m.in. koziorożce alpejskie czy wypasające się na stokach owce. Co ciekawe, na terenie Parku można zauważyć rzadko spotykane gatunki ptaków takich jak orzeł przedni czy cietrzew zwyczajny. Podczas pieszych wędrówek na trasie pomiędzy drzewami a podszyciem leśnym można dostrzec również rzadkie gatunki roślin. Uważni obserwatorzy przy odrobinie szczęścia będą mieli okazję zobaczyć orlika alpejskiego. To jeden z najpiękniejszych kwiatów występujących w Alpach.

Dla miłośników górskich wędrówek nie lada gratką będzie Monte Rosa, znajdująca się na granicy między Włochami a Szwajcarią. Jest to najpotężniejszy masyw górski w całych Alpach, wchodząca w skład Alp Pennińskich. Zapierające dech w piersiach widoki i liczne lodowce górskie to znaki rozpoznawcze masywu Monte Rosa. W jego skład wchodzi kilka czterotysięczników — m.in. Nordend, Piramide Vincent oraz drugi co do wysokości najwyższy szczyt w Europie Zachodniej: Dufourspitze, 4634 m n.p.m.

Piesze wycieczki i dalekie wędrówki

Del Lupo to jeden z najlepszych szlaków trekkingowych w całym regionie. Rozciągający się pomiędzy Piemontem a Francją, liczy sobie przeszło 70 km tras, a  pełen czas oszacowany na jego zdobycie wynosi nawet siedem dni. Szlak ten przechodzi przez tereny dwóch parków — Parco Naturale Alpi Marittime oraz Alpi Marittime-Mercantour. Nazwa szlaku wywodzi się od wilków, które powróciły w te rejony po wielu latach nieobecności. Trasa Del Lupo zaskoczy turystów pięknem przyrody i wyjątkowymi krajobrazami. Po drodze można natknąć się na liczne jeziora, wodospady, a nawet przełęcze górskie. Szlak nie sprawi większej trudności osobom początkującym — do jego przebycia nie jest wymagane duże doświadczenie, niezbędne jednak będzie dobre przygotowanie techniczne.

Innym górskim szlakiem, równie ciekawym jak Del Lupo, jest szlak Trzech Krzyży — Tre Croci Cima Delle. Przemierzając tę trasę można odwiedzić kapliczkę Dobrego Pasterza, która położona jest na wysokości 1531 m n.p.m. Stamtąd rozciąga się wspaniały widok na jezioro Maggiore. Szlak Trzech Krzyży wiedzie z Ornavasso. W pogodne, bezchmurne dni podczas wędrówki można podziwiać rozległą panoramę. Warto pamiętać także o szlaku 525 prowadzącym z Belvedere di Fobello i pobliskich miejscowości w kierunku Carghetty i Oro Giordano. Olśniewające widoki i niezapomniane przeżycia gwarantowane.

Region, do którego chce się wracać

Piemont to jeden z najbardziej fascynujących rejonów słonecznej Italii. Bogaty w niezwykłe, regionalne tradycje, liczne przysmaki — małe arcydzieła sztuki kulinarnej i niepowtarzalne obszary przyrody, które zachwycają swoim pięknem każdego turystę i obieżyświata. Piemont to również wspaniała architektura i ogromne historyczne dziedzictwo, które po dziś dzień można dostrzec w wielu włoskich miasteczkach, takich jak Asti, Rivoli czy Chieri. Także Turyn, będący stolicą regionu i jednocześnie jego największym miastem dumnie podkreśla swoje znaczenie na kartach włoskiej historii. Jedno jest pewne — Piemont to niezapomniana kraina, do której chce się wracać.

Wpis sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *