fbpx

Popradzki Staw (Popradské Pleso) i Symboliczny Cmentarz

Popradzki Staw (Popradské Pleso) i Symboliczny Cmentarz

Wycieczka nad Popradzki Staw jest niedługą, spokojną, przyjemną, „niedzielną” wyprawą, idealną dla rodzin z małymi dziećmi i dla osób starszych. Jest słowacką alternatywą Morskiego Oka, jednak trasa jest o wiele krótsza, bo wynosi jedynie 4 km, a widoki również malownicze. 

Popradzki Staw znajduje się po słowackiej stronie Tatr w dolnej części Doliny Złomisk. Nad brzegiem jeziora stoją dwa schroniska: nad Popradzkim Stawem i Schronisko Majlatha. Wokół jeziora prowadzi ścieżka turystyczna o długości 1,3 km, którą bardzo polecamy się przejść. Ścieżka ta prowadzi dodatkowo do Tatrzańskiego Cmentarza Symbolicznego pod Osterwą. 

Ciekawostka: Tu zaczyna się rzeka Poprad, która płynie przez naszą ukochaną Piwniczną. Rzeka powstaje z połączenia Hińczowego Potoku z potokiem Krupa, wypływającym z Popradzkiego Stawu. Potoki łączą się w Dolinie Mięguszowieckiej. Rzeka okrąża Tatry Wysokie od południa i wpływa na Kotlinę Popradzką. Przepływa przez miasta Poprad oraz Kieżmark i po przepłynięciu na północny wschód między Tatrami Wysokimi i Magurą Spiską a Górami Lewockimi wypływa na Kotlinę Lubowelską. Przed barierą Gór Lubowelskich przepływa przez zabytkowe miasto Lubowla i zatacza łagodny łuk na wschód. Koło wsi Pławiec raptownie skręca na północny wschód, przecina granicę Polski we wsi Čirč, a potem skręca na północny zachód. Przełomową doliną płynie przez Beskid Sądecki, oddzielając od siebie dwa jego główne pasma: Pasmo Radziejowej i Pasmo Jaworzyny. Granicę polsko-słowacką stanowi na dwóch odcinkach – najpierw od Leluchowa do Muszyny (5,1 km), a potem od Legnavy do Piwnicznej-Zdroju. Następnie wpada do Dunajca między Starym a Nowym Sączem.

Tatrzański Cmentarz Symboliczny

Jest punktem obowiązkowym przy wycieczce nad Popradzki Staw. Projekt powstania cmentarza wysunął Otakar Štáfl – czeski taternik, narciarz i malarz już w 1922 roku. Murowana kapliczka projektu Róberta Vosyki powstała w 1936 roku, a całość otwarto 11 sierpnia 1940 r. 

Idea Štáfla miała na celu zaniechania upamiętniania tablicami ofiar Tatr w miejscach ich śmierci. Zgromadzono więc w pierwszej kolejności tablice pamiątkowe umieszczane w różnych częściach Tatr przez rodziny zmarłych, później dodawano nowe. Obecnie znajduje się tam około 300 tablic upamiętniających ponad 400 osób. Wśród nich można spotkać nazwiska polskie. Umieszczono również 60 malowanych drewnianych krzyży wykonanych przez rzeźbiarza ze wsi Detva, Jozefa Fekiača-Šumniego i jego młodszego brata Jána.

Na cmentarzu umieszczono motto: Mŕtvym na pamiatku, živým pre výstrahu (Umarłym na pamiątkę, żyjącym ku przestrodze).

Szlaki turystyczne

Nad Popradzki Staw prowadzą dwa szlaki turystyczne:

droga leśna: ze Szczyrbskiego Jeziora szlakiem czerwonym Szlak czerwony , po około 30 minutach jest odbicie w prawo na szlak zielony Szlak zielony
Czas przejścia całej trasy: ↑1:15 h, ↓1:05 h

 – droga asfaltowa: szlak niebieski Szlak niebieski od stacji kolei elektrycznej Popradské pleso nad Popradzki Staw i dalej w górę Doliny Mięguszowieckiej do rozwidlenia ze szlakiem czerwonym na Rysy.
Czas przejścia od stacji do stawu: ↑1 h, ↓ 35 min

– Do Tatrzańskiego Cmentarza Symbolicznego prowadzi szlak żółty Szlak żółty , rozwidlenie znajduje się na szlaku niebieskim, 10 min przed schroniskiem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *