fbpx

Wyjazd w góry – jak bezpiecznie przemierzać szlaki górskie?

Wyjazd w góry – jak bezpiecznie przemierzać szlaki górskie?

Przed nami okres wakacji, czyli idealny czas na letnie wojaże. Jednym z najchętniej wybieranych kierunków, by przeżyć niezapomniane chwile i poczuć bliskość natury są góry. Jest jednak kilka istotnych elementów, o których powinniśmy pamiętać, decydując się na ten rodzaj wypoczynku. Jak bezpiecznie przemierzyć szlak górski i jak prawidłowo przygotować się do wyprawy? Sprawdźmy to!

Idealny plecak w góry

Pierwszą istotną rzeczą, o której powinniśmy pomyśleć, zanim wybierzemy się na wycieczkę w góry, jest odpowiedni plecak. To, jaki ostatecznie okaże się dla nas idealny, zależeć będzie przede wszystkim od tego, jak długo mamy w planach przemierzać szlak. Im dłuższa wyprawa, tym większy plecak będziemy potrzebować. Z reguły na jednodniowy wypad wystarczy plecak o pojemności do 35 litrów. Jeśli wycieczka w góry ma być kilkudniowa i zamierzamy nocować w schronisku, warto zabrać plecak do 50 litrów. Natomiast jeżeli nasza przygoda górska zapowiada się dość dziko, chcemy spać w namiocie, a kontakt z cywilizacją będzie znikomy, przyda nam się plecak o pojemności ok. 70 litrów.Przy zakupie odpowiedniego modelu plecaka zwróćmy też uwagę na jego funkcjonalność. Plecak idealny nie powinien być sam w sobie bardzo ciężki. Powinien posiadać usztywniony panel tylny, wygodne szelki, pas biodrowy oraz dodatkowe troki i mocowania. Dzięki nim bez problemu przymocujemy do niego dodatkowy sprzęt np. karimatę, śpiwór lub kurtkę.

Niezbędny sprzęt górski

Jeśli jest to Twoja pierwsza wyprawa w góry lub wprost przeciwnie, góry są Ci szczególnie bliskie, zapraszam Cię na portal Góryaktywnie.pl. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych patentów na temat górskiego survivalu. Natomiast teraz przyjrzymy się zawartości naszego górskiego plecaka. Również w tym wypadku istotne będzie, czy zamierzamy spać w schronisku, czy pod namiotem. Standardowym wyposażeniem zabieranym w góry jest apteczka, czołówka, kijki trekkingowe przemieszczanie się po ułatwiające dłuższych trasach. W zależności od obranego celu i pory roku przydatny może okazać się czekan, uprząż, kask wspinaczkowy i raki.Jeśli noce chcemy spędzić na łonie natury, należy zaopatrzyć się w odpowiedni namiot. Najlepiej by był w miarę lekki, kompatybilny, wytrzymały na wiatr i deszcz. Oprócz tego przyda się karimata lub mata samopompująca oraz ciepły śpiwór. Innymi rzeczami, które warto mieć przy sobie, jest nóż, srebrna taśma, telefon, powerbank, folia NRC, środki na ukąszenia owadów i plastry na ewentualne odciski.

Odpowiednie ubranie na wyprawę w góry

Pogoda w górach potrafi być przewrotna. W ułamku sekundy słoneczny dzień może zamienić się w deszczową katastrofę. Miejmy to na uwadze podczas pakowania i ubierania się. Bez wątpienia przydatny może okazać się dodatkowy zestaw ubrań na zmianę. Dobrym wyjściem jest przeciwdeszczowa peleryna lub softshell, który dodatkowo osłoni nas przed wiatrem. Najbardziej komfortowy jest ubiór na tzw. “cebulkę”, by w razie konieczności pozbyć się zbędnych części garderoby. Pamiętajmy też o nakryciu głowy. Przed naszą wycieczką dopasujmy odpowiednie obuwie. Nie ma nic gorszego niż wyprawa w góry, w uwierających butach. Powinny być one lekkie, antypoślizgowe, wodoodporne, stabilne i wygodne.

Jedzenie na górskim szlaku

Jedzenie jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Bez względu na długość zaplanowanej trasy, należy zabrać ze sobą odpowiedni zapas wody, a także coś do przekąszenia. Na krótkie wyprawy sprawdzą się kanapki, czekolada i batoniki energetyczne. Pozwolą one szybko uzupełnić utracone zapasy energii, pozwalając na kontynuowanie dalszej wędrówki. Jeśli zaplanowana przygoda górska ma trwać kilka dni, warto zabrać ze sobą konserwy. Pomocna może być też mała, turystyczna kuchenka gazowa i menażka, pozwalająca na podgrzanie wody lub przyrządzenie czegoś ciepłego. Innym rozwiązaniem są specjalne racje żywnościowe, wyposażone w chemiczne podgrzewacze. Jeden zestaw racji zaspokaja ilość kalorii, jakie powinniśmy spożyć w ciągu dnia. Warte uwagi są również tabletki uzdatniające wodę. RADA: Jeśli śpisz na łonie natury, wszystkie otwarte produkty żywnościowe, dobrze jest schować kilkadziesiąt metrów od naszego namiotu. Dzięki temu unikniemy nocnych odwiedzin dzikiej zwierzyny, poszukującej jedzenia.

Zaplanowanie trasy i kierunku wyprawy

Jeśli nie wiesz jaki kierunek wybrać lub szukasz inspiracji, zapoznaj się z tym, co mówi i w jaki sposób poszczególne miejsca komentuje redaktor portalu Góry Aktywnie Adrian Kołodziejczak. Znajdziesz tam sporo ciekawych informacji, które mogą okazać się pomocne, podczas kolejnych wojaży. Wcześniejsze zaplanowanie trasy naszej wyprawy jest niezwykle istotne. Zanim wyruszymy, dobrze jest powiadomić kogoś znajomego o tym, gdzie idziemy. Zapiszmy sobie na kartce najważniejsze telefony ratunkowe. Starajmy się trzymać wyznaczonego szlaku. Jeśli to możliwe nie wychodźmy w góry samotnie. Wyprawa ze znajomymi jest dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem.

Wycieczka w góry może być niezapomnianą i wspaniałą przygodą. Odpowiednie, wcześniejsze przygotowanie jest kluczowe, jeśli chcemy, by nasza wędrówka była w pełni bezpieczna. Idąc w góry, pamiętajmy, aby nie zrzucać niepotrzebnych kamieni i nie hałasować. Nieodpowiednim postępowaniem możemy nieumyślnie wywołać niebezpieczną lawinę lub osunięcie się skał. Bądźmy uważni. Każdy następny krok stawiajmy pomału. Nie niszczmy natury, nie zaczepiajmy napotkanych zwierząt, a swoje śmieci zabierajmy zawsze ze sobą. Nastawmy się pozytywnie i otwórzmy się na nowe przygody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *