fbpx
W dniach 18-25 stycznia jesteśmy na urlopie. Zamówienia będą realizowane po 25 stycznia.

10 niesamowitych ciekawostek o Himalajach, które Cię zaskoczą

10 niesamowitych ciekawostek o Himalajach, które Cię zaskoczą

Himalaje to jeden z najbardziej niesamowitych zakątków świata, które dane nam było odwiedzić. Jest to połączenie wielkiej siły, majestatu i dominacji z lekkością, spokojem i mistycyzmem.

Byliśmy na dwóch trekkingach w Nepalu (Annapurna Circuit i Everest Base Camp) i jesteśmy pewni, że jeszcze tam zawitamy.

Chcemy Wam przybliżyć kilka niesamowitych ciekawostek o Himalajach, które Was zaskoczą! No to lecimy!

Ciekawostki o Himalajach

Nazwa „Himalaje” pochodzi z sanskrytu (język literacki starożytnych, średniowiecznych i wczesnonowożytnych Indii) i znaczy „siedziba śniegów (z himá, „zima, śnieg”, oraz ālaya, „siedziba, leżący”)

Himalaje stanowią trzecie największe skupisko lodu i śniegu na świecie zaraz po Antarktyce i Arktyce.

Himalaje to pasmo górskie, w którego skład wchodzi 10 z 14 ośmiotysięczników.
Od najwyższego: Mount Everest ( 8848 m n.p.m.), Kangchenjunga ( 8586 m n.p.m.), Lhotse ( 8501 m n.p.m.), Makalu ( 8463 m n.p.m.), Cho Oyu ( 8201 m n.p.m.), Dhaulagiri (8167 m n.p.m.), Manaslu ( 8163 m n.p.m.), Nanga Parbat ( 8125 m n.p.m.), Annapurna ( 8091 m n.p.m.) i Shisha Pangma (8046 m n.p.m.). Pozostałe ośmiotysięczniki leżą w paśmie Karakorum.

Najłatwiejszym ośmiotysięcznikiem (o ile można w ogóle użyć takiego słowa) jest Cho Oyu (8201 m n.p.m.), drugim najłatwiejszym jest Mount Everest!

Himalaje rozciągają się na terenach należących do Pakistanu, Indii, Tybetu (Chin), Nepalu i Buthanu.

Jedno z najbardziej niebezpiecznych lotnisk na świecie znajduje się w Himalajach, w miejscowości Lukla. Położone jest na wysokości 2860 m n.p.m. Pas startowy ma długość 460 metrów, zaczyna się litą skałą, a kończy 600-metrową przepaścią.

Jezioro Tilicho w Nepalu w masywie Annapurna jest jednym z najwyżej położonych jezior na świecie. Znajduje się na wysokości 4919 m n.p.m.

Na szczycie Mount Everestu woda wrze w temperaturze 68°C.

W Himalajach na niższych wysokościach żyją takie zwierzęta jak tygrysy, słonie, pandy małe oraz wiele gatunków ptaków. Wyższe partie gór są domem m.in. dla piżmowców, dzikich owiec a także niedźwiedzi brunatnych, irbisów i jaków.

Annapurna była pierwszym zdobytym ośmiotysięcznikiem, dokonali tego M. Herzog, L. Lachenal 3 czerwca 1950. Dziś zbiera jednak największe śmiertelne żniwo. Kolejną górą „zabójcą” jest Nanga Parbat.


 

One Response

  1. TatraHard pisze:

    Bardzo wyszukane i interesujące ciekawostki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *