fbpx

Blue Mountains – Góry Błękitne

Blue Mountains – Góry Błękitne

Będąc w Australii i kochając góry nie można odpuścić sobie trekkingu po Górach Błękitnych, które znajdują się dwie godziny jazdy samochodem od Sydney. Ich powierzchnia zajmuje 1 436 km². Są one jedyne w swoim rodzaju, bo żeby iść pod górkę, najpierw trzeba pójść w dół. Znajduje się tam mnóstwo szlaków (zarówno jedno jak i kilkudniowych), punktów widokowych, wodospadów, kanionów i fantastyczny busz, najpiękniejszy, jaki widzieliśmy. Jest tam po prostu pięknie, tajemniczo, bajecznie.

Góry Błękitne (Blue Mountains) porośnięte są eukaliptusami i to im zawdzięczają swoją nazwę. Olejki eteryczne zawarte w liściach tych drzew ulatniają się i powodują, że góry oglądane z odległości wyglądają jakby były przykryte lekką, niebieskawą poświatą.

Z całego serca polecamy poświęcić tym górom więcej niż jeden dzień, naprawdę warto! My spędziliśmy tam 3 dni, codziennie wybierając inny kilkugodzinny szlak.

Blue Mountains – szlaki

Grand Canyon

Zdecydowanym numerem jeden jest Grand Canyon. Sześciokilometrowa trasa wiedzie przez bujny, urzekający las deszczowy, porośnięty gigantycznymi drzewami, paprociami i innymi zachwycająco zielonymi roślinami. Znajduje się tam kilka małych potoków, wodospadów, a to wszystko między ogromnymi ścianami skalnymi. Baaajeczka!!

Miejsce: okolice Katoomba
Dystans:
6km

Czas: 2,5h

Three Sisters Walk

Trzy Siostry są prawdopodobnie największą atrakcją Gór Błękitnych. Nazwa skał pochodzi od aborygeńskiej legendy, według której trzy siostry zakochały się w trzech braciach z wrogiego plemienia. Małżeństwo nie było możliwe, dlatego bracia postanowili porwać kobiety. Podczas okrutnej wojny plemiennej, starszyzna aby chronić siostry zamieniła je w trzy bloki skalne. Formacje te otrzymały imiona legendarnych sióstr: Meehni, Wimlah i Gunnedoo. Każda z nich mierzy nieco ponad 900 metrów wysokości.

Miejsce: Katoomba
Dystans: można zrobić 8km pętlę przez punkty widokowe i busz
Czas: zależy jaki szlak wybierzecie 🙂

Katoomba Falls Round Walk

Kilkukilometrowy spacer z wieloma punktami widokowymi i wodospadami w Katoomba. Szlak można przedłużyć do punktu Echo Point, z którego rozpościera się najlepszy widok na Trzy Siostry.

Miejsce: Katoomba
Dystans: około 4km
Czas: 2 godziny

Overcliff – Undercliff Track

Niedługi szlak biegnący wzdłuż krawędzi klifu w miasteczku Wentworth Falls. Szlak zaczyna się w miejscu Conservation Hut.

Szlak można przedłużyć i iść nad ogromny wodospad Wentworth Falls, gdzie stromym szlakiem można zejść pod wodospad i nawet popływać w jego niecce. Szczerze zachęcamy się trochę zmęczyć i spocić, i zejść aby zobaczyć wodospad z dołu. 

Miejsce: Wentworth Falls (Conservation Hut)
Dystans: 4km
Czas: około 2h + 1h wodospad

Nocleg

My skorzystaliśmy z campingu w Katoomba, koszt: 15$ za osobę, camping z toaletą, prysznicami, kuchnią (w której znajduje się mikrofalówka, lodówka i zlew) oraz grillowiskiem. Drugą noc spędziliśmy u lokalnego ziomeczka za pośrednictwem Couchsurfingu. 
Jeżeli nie chcecie płacić za pole campingowe, tylko spać gdzieś na dzikusa, to praktycznie w samym centrum miasteczka, obok kościoła znajduje się opuszczony dom z małym podwórkiem. Często jest ono wykorzystywane przez backpackers’ów i śmiało można tam namiocik rozbić. Jak zapytacie kogoś lokalnego o tą miejscówkę, to myślę, że będzie w stanie ją Wam wskazać. 

 

One Response

  1. Nikodem pisze:

    Przypomniałem sobie samotny biwak na szczycie Mt. Solitary… (7 zdjęcie od góry).. niezapomniane wspomnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *