fbpx

Ciekawostki o Nepalu, które Cię zaskoczą

Ciekawostki o Nepalu, które Cię zaskoczą

W Himalajach byliśmy już 3 razy! Ten kraj jest tak cudowny, że chce się do niego wracać. Góry są oczywiście najczęstszym celem wypraw do tego małego azjatyckiego państwa, ale oprócz gór, sam kraj, kultura, ludzie są mega interesujące. Chcemy Wam zaprezentować kilka ciekawostek o Nepalu.

1. Flaga tego kraju, jako jedyna na świecie nie jest czworokątem. Przypomina przeciętą na pół choinkę i nawiązuje do chorągwi azjatyckich. Dwa trójkąty symbolizują Himalaje oraz hinduizm i buddyzm. Księżyc i Słońce mają symbolizować pragnienie, aby naród przetrwał tak długo jak te dwa ciała niebieskie.

2. Aż 80% powierzchni kraju znajduje się na wysokości ponad 6000 m n.p.m.

3. Karmazynowy kolor jest narodowym kolorem Nepalu i symbolem zwycięstwa, odwagi Nepalczyków i narodowego kwiatu Pěnišníka.

4. Nepal należy do najsłabiej zurbanizowanych państw na całym świecie. Króluje tutaj przyroda, a tempo życia obywateli w wielu wioskach nie zmienia się od dekad.

5. Znajdują się tam dwie duże dżungle: Park Narodowy Chitwan i Park Narodowy Bardia, w których żyją między innymi tygrysy, krokodyle, nosorożce, dzikie słonie.

6. W Nepalu powinno się jeść tylko prawą ręką, gdyż lewa służy im do podmywania się po załatwieniu pewnych czynności fizjologicznych. Najlepiej podawać i odbierać wszystko prawą ręką. Aby okazać szacunek, przekazuj pieniądze, jedzenie lub prezenty obiema rękami lub prawą ręką, podczas gdy lewa dotyka nadgarstka.

7. Daniem kuchni nepalskiej jest dal bhat tarkari, czyli rodzaj dość pikantnej, gęstej zupy lub sosu z soczewicy, serwowanej z ryżem oraz warzywami. Jest to jedyne danie, gdzie dostaje się dokładkę. Nepalczycy jedzą dal bhat codziennie nawet dwa razy dziennie. Tradycyjnie danie jedzone jest rękami. Słynnym powiedzeniem jest „Dal bhat power 24 hour”.

Polecamy kulinarny ebook „Smaki Nepalu”

8. W Nepalu małżeństwa są bardzo często aranżowane, ponieważ rodzina jest nadrzędną wartością Nepalczyków. Oczywiście małżeństwa z miłości nie są zabronione. Jednak jeżeli długo się nie spotka tej jedynej/tego jedynego, to rodzina „pomaga” w swatach. Wielokrotnie sami byliśmy pytani, czy ożeniliśmy się z miłości. Młodym Nepalczykom bardzo zależy na małżeństwie takim od serca.

9. W kraju panują dwie strefy klimatyczne: zwrotnikowa i podzwrotnikowa kontynentalna. Różnica między nimi przejawia się głównie w odczuwanym wietrze, ilości opadów oraz panującej temperaturze.

10. Pod względem terytorialnym kraj ten jest około 2,2 raz mniejszy od Polski.

11. Nepal zamieszkuje ponad 80 grup etnicznych posługujących się 123 różnymi językami.

12. Nepalczycy nie witają się podaniem dłoni, ale składając obie dłonie i kłaniając się drugiemu człowiekowi mówiąc „namaste” lub „namaskar”. Słowo to wywodzi się z Sanskrytu i oznacza „namach”- pochylać się, kłaniać się, „te”- znaczy ty. W dosłownym tłumaczeniu oznacza „ Pokłon tobie”.

13. W Nepalu znajduje się najwyższa góra świata, czyli Mount Everest. Tybetańczycy nazywają górę Czomolungma – co znaczy „Bogini Niebios” lub “Matka – Bogini Świata”. Nepalczycy używają nazwy Sagarmatha, która oznacza “Czoło Nieba”. Miejscowa ludność twierdzi, iż szczyt góry jest siedzibą bogów.

14. Pierwszymi osobami, którym udało się zdobyć Everest byli Sir Edmung Hillary i Tenzing Norgay. Dokonali tego 29 maja 1953 roku, do dziś jednak nie wiadomo, kto pierwszy stanął na szczycie, albowiem himalaiści stwierdzili, że „osiągnęli to razem”.

15. Po trzęsieniu ziemi w 2015 roku wysokość Mount Everestu zmniejszyła się o 2,5cm.

16. Na terenie tego kraju znajduje się aż 8 z 10 najwyższych szczytów świata, mających ponad 8 000 mnpm.


Polecamy kulinarny ebook z nepalskimi przepisami:

One Response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *