fbpx

Czerwona Ławka (Priečne sedlo) 2352 mnpm

Czerwona Ławka (Priečne sedlo) 2352 mnpm

Szlak dla osób doświadczonych w tatrzańskich szlakach szukających adrenaliny. Znajdują się tu klamry, łańcuchy, a w niektórych miejscach można spotkać się ze sporą ekspozycją. Czerwona Ławka określana jest mianem słowackiej Orlej Perci.

Czerwona Ławka

Przełęcz znajduje się w Tatrach Wysokich miedzy dwoma dolinami: Doliną Małej Zimnej Wody oraz Doliną Staroleśną.

Polska nazwa związana jest z kolorem skał znajdujących się poniżej przełęczy, nazwa słowacka natomiast, to w dosłownym tłumaczeniu „poprzeczna przełęcz”.

Szlak turystyczny powstał w latach 1935-37. Trasa jest eksponowana i zabezpieczona łańcuchami oraz klamrami. Do 2013 roku szlak był jednokierunkowy, zamontowano jednak dodatkowe łańcuchy i klamry, które umożliwiły poruszanie się w dwóch kierunkach. Jest to jedno z najdłuższych ciągów łańcuchów w Tatrach, dzięki czemu wyprawa na Czerwoną Ławkę będzie niezapomniana! Obok trasy „standardowej” znajduje się niedawno wybudowana ferrata – tu trzeba mieć już uprząż, karabinki i lonżę.

Czerwona Ławka – szlak

Ruszamy ze Starego Smokowca zielonym szlakiem do Smokowieckiego Siodełka (Hrebienok), a następnie do Schroniska Zamkowskiego, stamtąd Doliną Małej Zimnej Wody dochodzimy do Schroniska Teryego (Teryho chata), znajdującego się na wysokości 2010 oraz do Doliny Pięciu Stawów Spiskich (czas: 3:45).

Następnie żółtym szlakiem od Schroniska Teryego przez Dolinkę Lodową wyskakujemy na Czerwoną Ławkę i górne piętro Doliny Staroleśnej kierując się do Schroniska Zbójnickiego (czas przejścia ze Schroniska Teryego na przełęcz: 1:30, z przełęczy do Schroniska Zbójnickiego: 1:45).

Ze Schroniska Zbójnickiego idziemy już niebieskim szlakiem przez Dolinę Staroleśną dochodząc ponownie do Smokowieckiego Siodełka oraz Starego Smokowca (czas: 2:45).

Szlak jest urozmaicony pod wieloma względami. Pierwszą ważną rzeczą jest to, że robimy pętlę, wychodzimy i schodzimy dwoma różnymi szlakami, jedyna część powtarzająca się jest między Starym Smokowcem a Smokowieckim Siodełkiem (gdzie można wyjechać i zjechać kolejką linowo-szynową). Szlak idzie wzdłuż potoków, co widokowo uatrakcyjnia drogę. Mijamy wiele malowniczych stawów i ciekawą roślinność. Bardzo często spotykane są również tutaj kozice, a po drodze słychać świstaki 🙂 Atrakcją najlepszą i najważniejszą są jednak łańcuchy i klamry, które dostarczą niezapomnianych emocji 🙂

Czerwona Ławka jest często porównywana do Orlej Perci, dlatego ten kto już jest obeznany z wysokością i łańcuchami nie będzie miał problemów z pokonaniem przełęczy 🙂 trzeba uważać natomiast na obsuwające się kamienie lub kamienie potrącone przez innych turystów.

Czerwona ławka – informacje praktyczne

Start: Stary Smokoviec (do Hrebenioka można podjechać kolejką szynową oszczędzając około 40-45 minut drogi)
Koniec: Stary Smokoviec
Typ szlaku: pętla (trasa dwukierunkowa)
Dystans: 22 km
Czas: 9:20 h
Suma przewyższeń: 1740 metry

.


Zapraszamy do naszego SKLEPU
Szyjemy w Nepalu

2 komentarze

  1. Nikodem pisze:

    Podobno tam teraz jeszcze wykuto równoległą „ferratę” – ciekawe którędy ona prowadzi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *