fbpx

Dinara

Dinara

Dinara – najwyższy szczyt Chorwacji 1830 mnpm

Jak już znudzi się plażowanie na chorwackim wybrzeżu, to polecamy ruszyć w dzikie, suche chorwackie góry.
Góry Dynarskie leżą na granicy Chorwacji z Bośnią i Hercegowiną, a ich masyw widać już z drogi głównej Knin-Split.

Na szczyt ruszamy z miejscowości Glavas (550 mnpm), gdzie bez obaw można zostawić samochód. Stąd na szczyt, według drogowskazu idzie się 4 godzinki, w rzeczywistości szybciej. Trafiliśmy na mega wietrzną pogodę, wiatr wiał nam w twarze niemiłosiernie całą drogę i z kilkoma przerwami stanęliśmy na szczycie po 3,5h. Różnica temperatury była bardzo znaczna, co nas wcale nie dziwiło przy takim wietrze 🙂 I tak było warto!!

Przez całą drogę towarzyszyły nam cztery emejzing psiaki: trzy szczeniaki i ich mama. Mamuśka, niczym pies przewodnik, prowadziła nas całą drogę na szczyt i z powrotem. Wspaniali towarzysze, wspaniałe psiska, aż serce się krajało, gdy musieliśmy się z nimi rozstać.

Szlak jest bardzo dobrze oznaczony czerwono-białymi kółkami. Po drodze jest jedno malutkie ujście wody, ale ledwie kapie z rury, więc koniecznie trzeba ze sobą zabrać zapas wody. Droga ma jednostajne nachylenie, wychodzi się bardzo dobrze, nie ma żadnych trudności technicznych.

Jedynym kosztem zdobycia góry jest dojazd do miejscowości Glavas, parking i wejście na szczyt bezpłatne. Nie zapomnijcie o wygodnych butach, dużej ilości wody i kremu do opalania 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *