fbpx

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Dolina Pięciu Stawów jest naszym najukochańszym miejscem w Tatrach. Mimo tego, że zdecydowanie wolimy hasać po słowackiej stronie Tatr, tak w tej malowniczej dolinie byliśmy już dziesiątki razy i wciąż nas urzeka swoim pięknem. Do tego wszystkiego schronisko jest bardzo urokliwe, zawsze otwarte, a personel przemiły zasługujący na medal 🙂

Kilka słów o dolinie

Jest to wysokogórska, polodowcowa dolina o długości 4,0 km, powierzchni 6,5 km² i położona na wysokości 1625–1900 m n.p.m. W dolinie znajduje się kilka polodowcowych jezior. Największe z nich to Wielki Staw Polski położony na wysokości 1665 m n.p.m. (jest najgłębszym jeziorem w Tatrach: 79,3 m). Pozostałe jeziora to: Zadni Staw Polski, Czarny Staw Polski, Mały Staw Polski, Przedni Staw Polski oraz Wole Oko. Dobrze liczycie, jest ich w sumie sześć, jednak ostatni staw jest jeziorem okresowym i mniejszym od pozostałych, dlatego nazwa doliny uwzględnia jedynie 5 największych jezior.

Dolina Pięciu Stawów widziana z drogi na Kozi Wierch

Szlaki turystyczne

Szlak do Doliny Pięciu Stawów Polskich zaczyna się w Palenicy Białczańskiej. Pierwszy odcinek to droga asfaltowa (prowadząca do Morskiego Oka).

  • szlak turystyczny zielony Po niecałych 3km od startu (zaraz za Wodogrzmotami Mickiewicza) należy odbić w prawo na zielony szlak. Czas przejścia od Wodogrzmotów Mickiewicza do Wielkiego Stawu: ↑ 2:05 h, ↓ 1:40 h. Po drodze znajduje się Siklawa. 
  • szlak turystyczny czarny Czarny szlak jest alternatywną drogą do schroniska nad Przednim Stawem. Czas przejścia od rozstaju ze szlakiem zielonym: ↑40 min, ↓ 30 min. Jeżeli jednak zależy Wam na zobaczeniu Siklawy, to należy cały czas iść szlakiem zielonym. 

Szlaki prowadzące z doliny

  • Z Doliny Pięciu Stawów prowadzą dwie drogi do Morskiego Oka: szlak turystyczny niebieski szlak niebieski przez Świstówkę Roztocką i szlak turystyczny żółty żółty przez Szpiglasową Przełęcz.
  • szlak turystyczny czarny Czarny znad Wielkiego Stawu na Kozi Wierch. Czas przejścia: ↑ 1:30 h, ↓ 1 h
  • szlak turystyczny żółty Żółty znad Wielkiego Stawu na przełęcz Krzyżne. Czas przejścia: ↑ 1:50 h, ↓ 1:20 h

Cztery pory roku w Dolinie Pięciu Stawów 

 

One Response

  1. Nikodem pisze:

    Zapomnieliście Państwo o szlaku na Zawrat/Świnicę oraz szlaku przez Kozią Przełęcz 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *