Ile jest kozic w Tatrach? Jesiennie liczenie zakończone.

Ile jest kozic w Tatrach? Jesiennie liczenie zakończone.

Zakończone jesienne liczenie kozic przyniosło pozytywne wyniki. W całych Tatrach żyje 1431 kozic, 1010 po stronie słowackiej i 421 po polskiej. 

Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego odetchnęli z ulgą. Populacja kozic jest na bezpiecznym wysokim poziomie. Ich ilość jest znacznie większa niż wiosną, wówczas kozic było niespełna tysiąc. Jak mówi Jan Krzeptowski-Sabała z TPN – “Na to wpływają warunki zimowe, kiedy jest największa śmiertelność kozic. Tu chodzi o lawiny, tu chodzi o upadki z dużej wysokości. Na to wpływa na pewno aktywność drapieżników, które na te kozice polują. Więc czymś naturalnym jest, że te liczby się różnią.”

Statystyki wskazują, że po polskiej stronie na takiej samej powierzchni jest więcej osobników, niż u naszych sąsiadów. Jednak najwięcej kozic występuje w Tatrach Bielskich. 

Kozice w Tatrach liczone są dwa razy w roku: wiosną i jesienią. Jesienne liczenie kozic dokonuje się od 1957 roku i określa ono liczebność populacji, natomiast wiosną głównym celem akcji jest sprawdzenie przyrostu naturalnego w danym roku, czyli liczby młodych osobników tegorocznych. 

Jak dokonuje się liczenia kozic w Tatrach?

Niemal wszyscy pracownicy TPN są zaangażowani w liczenie kozic. Akcja odbywa się oczywiście we współpracy ze słowackim TANAP-em. Teren Tatrzańskiego Parku Narodowego dzieli się na rejony obserwacyjne, gdzie udają się poszczególne zespoły wyposażone w lornetki i specjalne karty obserwacyjne. Dokładność wyników zależy między innymi od pogody i od liczby obserwatorów (minimum 60 po stronie polskiej i ponad 160 po słowackiej). 

Liczenie kozic w Tatrach jest najstarszym monitoringiem fauny prowadzonym w Europie. 

Źródło: www.tvp.info

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *