Islandia

Islandia

Islandia jest zdecydowanie jednym z tych miejsc na ziemi, które trzeba odwiedzić chociaż raz w życiu. My spędziliśmy na tej magicznej, zimnej wyspie na morzu ognia jeden listopadowy tydzień. Zmieniający się co krok krajobraz, dzikie pustkowia, kaniony, lodowe góry, jesienne trawy, mgły i zimowe ostre powietrze sprawiły, że wydawało nam się, że ta przygoda trwała milion razy dłużej.

Udało nam się zwiedzić południową część wyspy, która w listopadowej porze nie jest aż tak oblegana przez turystów. Mieliśmy szczęście zobaczyć zorzę polarną mocząc cztery litery w gorących źródłach, poczuć arktyczny wiatr oraz zobaczyć rdzenne islandzkie konie i renifery.

Jak myślę o Islandii, to brakuje mi słów żeby opisać jak bardzo wspaniała jest to kraina. Będę ją polecać każdemu, kto chce mentalnie odpocząć od codziennej gonitwy i zobaczyć świat z innej planety.

Naszą przygodę rozpoczynamy na lotnisku w Keflaviku, gdzie wypożyczamy samochód. Islandia od razu pokazała nam co potrafi, poczuliśmy tę potężną siłę wiatru 🙂 Oczywiście trzeba pamiętać o tym, żeby przy wysiadaniu z samochodu trzymać drzwi 🙂
Ruszamy już nocą do miejscowości Vik, gdzie mieszkała nasza koleżanka Ola, która nas zacnie ugościła 🙂 Rano przecieraliśmy oczy ze zdumienia, jak naszym oczom ukazały się pierwsze islandzkie widoki.

Vík í Mýrdal, plaża Reynissfjara

 

Lodowiec Sólheimajökull

Sólheimajökull jest częścią Mýrdalsjökull, jednego z największych lodowców w Europie.

 

Kanion Fjaðrárgljúfur

Portal Where The Cool Things Happen uznał kanion Fjaðrárgljúfur jako najpiękniejszy na świecie. Ma 100 m głębokości i 2 km długości. Płynie przez niego rzeka Fjaðrá. Powstawał przez tysiąclecia wskutek postępującej erozji. 
Na naszych zdjęciach w zimowej odsłonie.

 

Zorza polarna, zjawisko nie z tej ziemi

Mocząc cztery litery w gorących źródłach nocą, gdzieś po drodze do miejscowości Hofn, rozpoczął się podniebny spektakl, wyczekiwany chyba przez każdego turystę, który odwiedza północną część naszego globu.

 

Gdzieś w drodze

Jadąc przez Islandię, co jakiś czas napotykamy stada pięknych islandzkich koni. Jest to rasa wyhodowana w Islandii. Pomimo, że konie te są małe, czasem wielkości kucyków, większość rejestrów ras nazywa je końmi. Długo żyją i są wytrzymałe. Islandzkie prawo zapobiega importowaniu koni do kraju, a raz wywiezione nie mogą już wrócić. Konie te, oprócz takich chodów jak stęp, kłus i galop, potrafią poruszać się także chodem znanym jako tölt oraz inochodem. Jest to jedyna rasa koni, jaka występuje w Islandii.

Diamond Beach

Plaża pokryta jest czarnym powulkanicznym piaskiem. To co ją wyróżnia i oddaje w pełni jej charakter, to wyrzucone na brzeg przez Atlantyk odłamki lodu pochodzące z pobliskiej laguny. Błyszczące kryształy, wielkie bryły lodu lśnią na plaży jak diamenty. 

 

Wodospad Seljalandsfoss

Jest to jeden z najpopularniejszych wodospadów w Islandii. Spada z klifu, który kiedyś był linią brzegową, wysoki na 60m. Wodospad widać z daleka, ale oczywiście polecamy podejść bliżej, ponieważ można obejść go dookoła i stanąć za wodospadem. Niesamowite wrażenie. 

 

Wodospad Skogafoss

To kolejny imponujący wodospad na południu Islandii, położony na rzece Skógá. Ma on 25 metrów szerokości, a woda spada tu z wielkim hukiem z wysokości 60 metrów.


Wodospad Gullfoss

Noc w jaskini, góra Wikingów

 

Strokkur

Największy czynny gejzer Islandii. Wybucha co 5-10 minut. Wyrzuca słup wody o średnicy 3 m. na wysokość 30 m. Gejzer znajduje się w dolinie Haukadalur. Na terenie tego samego pola geotermalnego znajduje się również gejzer Geysir, a także mniejsze źródła geotermalne – Smiður i Litli-Strokkur.

 

Hveragerdi – gorąca rzeka w dolinie Reykjadalur

Coś niesamowitego, nie gorące źródła, ale gorąca rzeka!! A im wyżej, tym cieplejsza, a nawet wręcz parząca. Szlak prowadzący do rzeki ciągnie się przez 3 km (pod górę) i jest niesamowicie malowniczy. Co chwilę mijamy parujące źródła lub nawet gotujące się, na własne oczy można zobaczyć, że ta wyspa po prostu żyje. 

 

Reykjavík 

Stolica oraz największe miasto Islandii, położone w jej zachodniej części nad Zatoką Faxa, najbardziej wysunięta na północ stolica świata. Ludność islandzkiej stolicy wynosi 124,8 tys. mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *