Jak przygotować się na jednodniową wycieczkę w góry

Wybierając się w góry za każdym razem stajemy przed tym samym zadaniem: pakowanie. Czy to lubimy czy też nie, bez tego ani rusz 🙂 Kiedy przypomnę sobie nasze pierwsze górskie wędrówki, na jeden lub więcej dni, to uświadamiam sobie jak wiele niepotrzebnych rzeczy ze sobą zabieraliśmy, niepotrzebne kilogramy, które po kilkugodzinnej wędrówce dają się we znaki. To co ze sobą zabierzemy zależy oczywiście od pory roku i przede wszystkim od gór, w które się wybieramy. Inaczej pakujemy się w Tatry, a inaczej na przykład w Beskidy.
Jak przygotować się na jednodniową wyprawę w góry?
1. Przede wszystkim zaplanuj trasę i mierz siły na zamiary
Zanim wybierzesz się w góry oceń obiektywnie swoją kondycję, sprawność fizyczną, możliwości i dobrze zaplanuj trasę. Jeżeli prowadzisz siedzący tryb życia, to na początku wybieraj trasy krótkie, z czasem będziesz w stanie ocenić, czy stać Cię na dłuższe i bardziej wymagające wędrówki. Weź pod uwagę doświadczenie i zastanów się nad trudnością trasy. Wiele razy byliśmy świadkami sytuacji, gdzie osoby przeceniły swoje możliwości i dosłownie zablokowały się na trasie. Pojawia się wtedy panika, łzy i znika przyjemność górskiej eksploracji.
Kozice radzą:
– bezpieczeństwo przede wszystkim, dlatego o ile to możliwe nie idź w góry sam,
– powiadom kogoś o swoich planach, trasie i przewidywanej godzinie powrotu,
– sprawdź poziom trudności trasy i czas przejścia (pamiętaj, że czas przejścia podany na mapach jest uśredniony i nie uwzględnia postojów).
2. Sprawdź prognozę pogody
Pogoda w górach jest często nieprzewidywalna i może zmienić się diametralnie w oka mgnieniu. Dlatego zanim wyruszysz w góry sprawdź warunki pogodowe dokładnie w tym obszarze, do którego się wybierasz. Pogoda w Tatrach Polskich może różnić się od pogody w Tatrach Słowackich, czy też w Zakopanem.
Kozice radzą:
– jeżeli znasz termin wędrówki z wyprzedzeniem zacznij sprawdzać pogodę już tydzień przed i obserwuj ją codziennie, oczywiście najbardziej wiarygodna pogoda będzie podana dzień przed lub w dzień wędrówki,
– sprawdź prognozę na różnych stronach internetowych, my często korzystamy z Windfinder, Mountain Forecast i Yrno.
3. Ubierz dobre buty i weź odpowiedni plecak
Buty. Muszą być wygodne, rozchodzone i o numer większe! Jeżeli kupisz nowe kopytka, to wybierz się najpierw na krótszy spacer, żeby je rozbić i w razie czego weź plastry na odciski 🙂
Dlaczego buty muszą być o numer większe? Dlatego, że po całodziennej wędrówce stopa najzwyczajniej w świecie puchnie i potrzebuje więcej miejsca. Istotną rolę odgrywa również twardość podeszwy. W góry wysokie, na szlaki kamieniste weź buty twardsze.
Plecak. Plecak plecakowi nie równy. Po przejściu mnóstwa kilometrów po górach wychodzimy z założenia, że dobór plecaka jest niezmiernie ważną kwestią. To na co należy zwrócić uwagę przed kupnem, to przede wszystkim wielkość, ilość komór i dodatkowych kieszeni, które ułatwią Ci organizację. Niezmiernie ważny przy plecaku jest pas biodrowy, bez którego obecnie nie wyobrażam sobie iść w góry. No i oczywiście ważna jest waga plecaka. Po całodziennej wędrówce zauważycie, że każdy gram się liczy. Wybierzcie zatem plecak o odpowiedniej wielkości i wadze. Sami obecnie używamy plecaków firmy Gregory, których funkcjonalność i wielkość idealnie współgrają z niewielką wagą. Polecamy!
Kozice radzą:
– kup buty jeden rozmiar większe,
– pamiętaj, że buty nad kostkę lepiej trzymają staw,
– dopasuj plecak do swojego wzrostu (tutaj możesz sprawdzić, jak to zrobić), plecaki mają różne wielkości: S/M/L/XL,
– to na co osobiście zwracam uwagę, to kieszonka przy pasie biodrowym 🙂 przydaje się,
– przy kupnie plecaka zwróć uwagę, czy plecak ma pokrowiec na deszcz i oddychające plecy.
4. Ubierz się odpowiednio
Nie trzeba mieć od razu ciuchy za miliony monet, aby ubrać się odpowiednio. Ważne, żeby ubranie było wygodne, dobre i żebyś czuł/a się w nim komfortowo. Pamiętaj, że pogoda w górach różni się od pogody w mieście. W Warszawie i Krakowie często jest już lato, a w Tatrach wciąż zalega śnieg. Przed wyjściem sprawdź, jaka jest temperatura.
W lato weź długie spodnie (rano i wieczorem może być chłodno) i krótkie spodenki. T-shirt, bluzę/polar i kurtkę przeciwdeszczową. Nie zapomnij o nakryciu głowy! Ubierz czapkę z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne.
Wiosną i jesienią nie można zapomnieć o zwykłej czapce, rękawiczkach i bandanie. Wczesną wiosną i późną jesienią weź dodatkowo spodnie termoaktywne, kurtkę/bluzę puchową, kurtkę przeciwdeszczową/goretex.
W zimę koniecznie miej bieliznę termoaktywną, grube, nieprzemakalne spodnie, kurtkę/bluzę puchową (grubość zależy od temperatury) oraz goretex.
Kozice radzą:
– dostosuj strój do pory roku i warunków pogodowych,
– ubierz się „na cebulkę”,
– niezależnie od pory roku zawsze miej ze sobą okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem UV,
– weź dodatkową parę skarpetek.
5. Ubezpiecz się!
Wyjeżdżając za granicę nie zapomnijcie o ubezpieczeniu. Koszty leczenia, transportów, zwykłe opatrzenie ran kosztują sporo, nie mówiąc o transporcie helikopterem. Dlatego wyjeżdżając w Tatry Słowackie, czy gdziekolwiek indziej nie zapomnij się ubezpieczyć. Nie kosztuje to wiele, więc po co ryzykować. Oferty różnych firm możecie sprawdzić korzystając z porównywarki ubezpieczeń turystycznych RANKOMAT.
Co dodatkowo spakować w góry?
Plecak, buty i ubranie mamy już za sobą. Ale w góry powinniśmy zabrać jeszcze kilka innych przydatnych, a nawet niezbędnych rzeczy.
Oto nasza lista:
– mapa,
– naładowany telefon, zapisz numer do GOPR-u i TOPR-u, pobierz aplikację bezpieczeństwa,
– apteczka – plastry w różnych rozmiarach, plastry na pęcherze, bandaże (zwykły i elastyczny), gaza opatrunkowa, płyn do odkażania ran, folia NRC,
– kije trekkingowe – obecnie zawsze zabieramy je ze sobą w góry,
– peleryna/kurtka przeciwdeszczowa,
– czołówka/latarka,
– dodatkowa para skarpetek (przy niespodziewanym ochłodzeniu można je zawsze użyć jako rękawiczek),
– bandana (może posłużyć jako czapka lub komin),
– okulary przeciwsłoneczne,
– krem z wysokim filtrem (przyda się o każdej porze roku).
– JEDZENIE I PICIE 🙂
Podzielcie się z nami w komentarzu co jeszcze zabieracie w góry 🙂
Jedna odpowiedź
Wspaniały poradnik!
Moje 5 groszy: compression tights or compression stockings… very helpful in keeping muscles oxygenated; I also use KT tape to help my older joints/muscles and to prevent sprains.