fbpx

Jerzy Kukuczka – największe osiągnięcia legendarnego polskiego himalaisty

Jerzy Kukuczka – największe osiągnięcia legendarnego polskiego himalaisty

Fot. Facebook/Izba Pamięci Jerzego Kukuczki

Dziś, 24 marca Jerzy Kukuczka obchodziłby 73. urodziny. Z tej okazji przedstawiamy największe osiągnięcia legendarnego polskiego himalaisty. Wszystkie najlepszego Jurku!

„Po raz pierwszy dotknąłem skały w sobotnie popołudnie 4 września 1965 roku. Od tej pory wszystko przestało się liczyć” – Jerzy Kukuczka, Mój pionowy świat).

Jerzy Kukuczka – polski taternik, alpinista, himalaista, jako drugi człowiek na ziemi zdobył koronę Himalajów i Karakorum – czyli 14 ośmiotysięczników. „Ścigał się” (choć nikt nie lubił tego określenia) z Reinholdem Messnerem (włoski himalaista). Jednak w tamtych czasach zdobywanie przez Polaków himalajskich szczytów nie było łatwym zadaniem pod względem organizacyjnym i finansowym. Messner miał tu łatwiej, miał sponsorów, miał pieniądze, nie musiał tyle kombinować. Wysiłek jaki polscy himalaiści wkładali w wyprawy na ośmiotysięczniki jest sam w sobie wielkim sukcesem.

„Ten „wyścig” z Messnerem zrodził się jakby sam, dałem się weń wciągnąć bez przekonania do jego formuły. Nie dlatego, ze „wystartowałem” z tak wielkim opóźnieniem w stosunku do rywala. Samo gonienie po wielkich górach drogami normalnymi tylko po to, żeby je „zaliczyć”, nie bawi mnie. Fascynuje mnie natomiast pomysł czternastu nowych dróg na czternaście ośmiotysięczników. Realizuję go zapamiętale. Nową drogą albo zimą, kiedy jeszcze nikt tam o tej porze roku nie był. To jest stawka warta świeczki. Naprawdę wielka gra. A wyścig z Messnerem pomoże mi w realizacji tego planu.”– Jerzy Kukuczka

Polecamy oglądnąć serię filmików Himalaiści na YouTube

Najważniejsze osiągnięcia Jerzego Kukuczki:

  • Zdobył Koronę Himalajów i Karakorum w ciągu zaledwie ośmiu lat 1979-1987.
  • Zdobył w ciągu niecałych dwóch lat (21.011985 – 10.11.1986 r.) sześć ośmiotysięczników, z czego aż trzy po raz pierwszy zimą. Na trzech pozostałych wytyczył nową drogę, w tym niezwykle trudne drogi na Nanga Parbat i K2.
  • Wytyczył aż 11! nowych dróg na zdobytych ośmiotysięcznikach. Kukuczka nie lubił chodzić przetartymi już drogami. Ważne dla niego było podwyższanie sobie poprzeczki.
  • Zdobył zimą cztery ośmiotysięczniki! W tym trzy: Dhaulagiri I, Kangchendzonga, Annapurna, po raz pierwszy w historii. Cho Oyu zdobył trzy dni po pierwszych zimowych zdobywcach, którego dokonali również Polacy: Maciej Berberka i Maciej Pawlikowski.
  • Jako jedyny człowiek na świecie zdobył dwa ośmiotysięczniki w ciągu jednej zimy.
  • Wszedł solo na Makalu nową drogą.
  • Na siedem ośmiotysięcznych szczytów wszedł w stylu alpejskim, który uznawany jest za najczystszą i najbardziej cenioną metodą zdobywania szczytów powyżej czterech tysięcy metrów nad poziomem morza. Styl alpejski nazywany jest również stylem lekkim albo „na lekko”.

Jerzy Kukuczka zginął 24 października 1989 roku podczas próby zdobycia południowej ściany Lhotse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *