fbpx

Jezioro Ochrydzkie i okolice – co warto zobaczyć? Atrakcje, informacje praktyczne

Jezioro Ochrydzkie i okolice – co warto zobaczyć? Atrakcje, informacje praktyczne

Jezioro Ochrydzkie leży na granicy dwóch państw: Macedonii i Albanii. Strona macedońska jest o wiele bardziej popularna i to tam wybiera się większość turystów. Najsłynniejsze miasto Ochryd jest dla wielu turystów punktem obowiązkowym, ale my nie o tym, o mieście pisać nie będziemy, chociaż znajduje się tam jeden z najbardziej popularnych klasztorów z widokiem na jezioro.

Jezioro Ochrydzkie – Macedonia

Jezioro Ochrydzkie jest macedońskim morzem. Jego powierzchnia ma 358 kilometrów kwadratowych, a głębokość maksymalna to 289 metrów. Lustro wody leży na ponad 700 metrach n.p.m. Otaczające je pasma górskie sięgają ponad 2000 metrów, najwyższy szczyt Magaro liczy sobie 2255 m n.p.m. i znajduje się między Jeziorem Ochrydzkim a Jeziorem Prespa.

Chronione przez UNESCO Jezioro Ochrydzkie, wraz z Titicaca i Bajkałem, jednym w Ameryce Południowej i drugim w Rosji, należy do najstarszych formacji wodnych na świecie.

Jezioro Ochrydzkie – co warto zwiedzić?

Przez miasto Ochryd przejechaliśmy nie zatrzymując się. Jechaliśmy dalej wzdłuż linii brzegowej w poszukiwaniu miłego miejsca na śniadanie i odpoczynek.
Zatrzymaliśmy się na widoczki i robiliśmy plan na resztę dnia.

Bay of Bones

Bay od Bones – muzeum na wodzie, inaczej zwane Zatoką Kości, to kompleks archeologiczny znajdujący się na terenie wykopalisk Ploca Micov Kamen, w pobliżu Gradiszte i Pestani. W połączeniu z malowniczą scenerią i krystalicznie niebieskim jeziorem kompleks archeologiczny jest niesamowicie urzekający. Umieszczone wzdłuż brzegu Ochrydy, w dość odizolowanym i odległym miejscu, muzeum jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc w tym regionie.

Pierwotna prehistoryczna osada pochodzi z lat 1200 – 700 p.n.e. i zajmowała 8500 metrów kwadratowych. Jezioro Ochrydzkie, dość płytkie w tym okresie, pozwoliło na wzniesienie nad wodą masywnej drewnianej konstrukcji, uważanej przez wielu za jeden z największych prehistorycznych palafitów. Bay of Bones to częściowe odtworzenie tej osady, dzięki czemu możemy przenieść się do prehistorii i poznać życie ludzi w tamtych czasach.

Znaleziska z lat 1997-2005 wskazują na ogromną osadę, podtrzymywaną przez aż 10 000 drewnianych pali, każdy zakotwiczony w dnie jeziora. Naukowcy stawiają na sam koniec epoki brązu i początek epoki żelaza, co oznacza, że ​​ma ona ponad 3000 lat.

Osada liczy 24 repliki prehistorycznych domów, opowiadających o codziennym życiu prehistorycznych ludzi żyjących w społeczności. 

Cena: 100 MKD dla dorosłych, 30 MKD dla studentów i dzieci

Sveti Naum – Klasztor św. Nauma

Wspaniały kompleks z urzekającym kościołem w stylu bizantyjskim. Leży tuż przy granicy z Albanią i jest miejscem wartym zwiedzenia. Oprócz kompleksu świątyń, gdzie spacerują dostojnie pawie, można przejść się na krótki spacer dookoła krystalicznie czystych źródeł wody.

Trpejca i najlepszy pstrąg

Przejeżdżając przez miejscowość Trpejca zatrzymaliśmy się na pstrąga. Restaurację RIBAR polecił nam przez Instagram pewien Macedończyk i jesteśmy mu za to bardzo wdzięczny! Bo był to najlepszy pstrąg jaki w życiu jedliśmy. Dlatego bardzo polecamy!

Jezioro Prespa

Przejechaliśmy przez przełęcz Lipova Livada, skąd prowadzi szlak na górę Magaro (przez silne wiatry niestety na szczyt nie wyszliśmy) i udaliśmy się nad jezioro Prespa. Miejsce to bardzo nas urzekło. Jest o wiele mniej popularne, a małe wioski leżące przy jeziorku dały nam odczuć, jakbyśmy się cofnęli w czasie.

Jezioro Prespa leży na granicy trzech państw: Macedonii, Albanii i Grecji. Otoczone jest pięknymi wzgórzami, idealne miejsce na popołudniowy, vanlifowy odpoczynek.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *