Kurtyka. Sztuka Wolności – Bernadette McDonald
„Kurtyka. Sztuka wolności” – pierwsza biografia Wojtka Kurtyki, laureata Złotego Czekana za całokształt dokonań wspinaczkowych, którego przejście Świetlistej Ściany Gasherbruma IV zostało uznane za jedno z najważniejszych dokonań XX wieku. Partnerami wspinaczkowymi Kurtyki były alpejskie legendy swoich czasów: polski himalaista Jerzy Kukuczka, szwajcarski przewodnik górski Erhard Loretan czy brytyjski alpinista Alex MacIntyre.
Kurtyka. Sztuka wolności jest moim zdaniem jedną z najlepszych książek o tematyce górskiej, o wybitnym wspinaczu jaką dane mi było przeczytać. To głęboko poruszająca opowieść o skomplikowanym indywidualiście, który konsekwentnie przez całe życie unikał rozgłosu. Nie interesował go wyścig zdobywania, zaliczania, odhaczania szczytów, jemu zależało na ciekawych i trudnych drogach, w małym zespole, na lekko, maksymalnie szybko w stylu alpejskim (którego był pionierem). Dlatego też tak bardzo trzymał kciuki za Tomka Mackiewicza, który w dzisiejszych czasach wypraw w himalaje o charakterze oblężniczym, wspinał się po swojemu, prawdziwie, czysto.
Wojtek traktował wspinaczkę bardziej jako sztukę niż osiągnięcie sportowe. Dlatego też, w światowym himalaizmie uważany był za przedstawiciela kierunku antysportowego. Nie uczestniczył w „wyścigu szczurów”, wspinał się świadomie i rozważnie. W sytuacjach zbyt niebezpiecznych, grożących utratą życia potrafił się wycofać. Wyznawał swoją filozofię górską.
Kurtyka długo opierał się przed wydaniem swojej biografii. Do pracy namówiła go Bernadette McDonald, ceniona kanadyjska autorka książek o tematyce górskiej, które zostały przetłumaczone na wiele języków i często nagradzane (m.in. „Tomaž Humar” (2008), „Ucieczka na szczyt” (2011), „Alpejscy wojownicy” (2015)).
Największe osiągnięcia Wojtka Kurtyki
Wojtek Kurtyka zrobił wiele dla światowego alpinizmu i himalaizmu. Ma na swoim koncie liczne pierwsze przejścia letnie i zimowe w Tatrach, Alpach i Norwegii. Jednym z największych jego osiągnięć w alpinizmie jest trzynastodniowe pierwsze przejście zimowe północnej ściany Store Trolltind czyli słynnej Trollveggen w Norwegii.
Był inicjatorem kilkunastu pierwszych przejść wielkich ścian w stylu alpejskim, w tym na 6 szczytów ośmiotysięcznych. Część tych przejść uważana jest za najtrudniejsze we współczesnym himalaizmie: trawers trzech szczytów masywu Broad Peak (1984), zachodnia ścianaGaszerbruma IV (1985), wschodnia ściana iglicy skalnej Trango Tower (1988). Dwukrotnie wszedł jako pierwszy na świecie nowymi drogami w ciągu jednej doby bez przerwy na ośmiotysięczniki – południowo-zachodnimi ścianami na Czo Oju i Sziszapangmę (1990).
W wieku 46 lat wspiął się solo bez asekuracji na Chińskiego Maharadżę na Jurze.
Góry nie są stadionami, gdzie karmię swoją ambicję osiągania sukcesów, są one katedrami, w których praktykuję swoją religię. – Anatolij Burkiejew
Źródła:
– www.lubimyczytać.pl
– www.wikipedia.pl