fbpx

Mała Fatra – szlak przez Wielki Krywań

Mała Fatra – szlak przez Wielki Krywań

Słowacja jest totalnie niesamowita! W tematyce górskiej ma do zaoferowania o wiele więcej, niż by się wydawało. W północnej części kraju, oprócz majestatycznych Tatr, znajduje się wiele innych pasm górskich. Między innymi Mała Fatra, w której się do reszty zakochaliśmy.

Był to nasz pierwszy wyjazd w tamte rejony i postanowiliśmy wybrać raczej dość klasyczny szlak na Wielki Krywań (1709 mnpm), który jest najwyższym szczytem Małej Fatry. Szlaków jest na prawdę dużo i długość wędrówki można dopasować pod swoje wymagania, czy możliwości.

My tym razem zdecydowaliśmy się na pętlę zaczynającą się we Vratnej. „Tym razem”, bo jesteśmy pewni, że jeszcze tam wrócimy eksplorować inne zakamarki gór. Ale przejdźmy do konkretów.

Kilka słów o Małej Fatrze

Mała Fatra jest czwartą co do wysokości częścią Karpat Zachodnich. Długość pasma wynosi aż 52 km, a maksymalna szerokość 17 km. Wizualnie Mała Fatra bardzo przypomina Tatry Zachodnie.

Pętla: Vratna – Poludnovy Grun – Velky Krivan – Pekelnik – Vratna

Trasa jest iście widokowa. Przez las idzie się jedynie niecałą godzinkę, po czym wychodzi się na polanę, gdzie znajduje się Chata na Gruni, przy której jest małe pole namiotowe. Później czeka nas strome podejście na Poludnowy Grun, skąd szlak biegnie już po widokowym grzbiecie. Nie ma znaczenia, którą stroną rozpoczniemy pętlę. My zaczęliśmy szlakiem żółtym, idąc najpierw właśnie na Poludniovy Grun. Poniżej mapa trasy.

Według nas, najpiękniejszy odcinek trasy był między Poludniovym Grunem, a Chlebem. Przedpołudniowe słońce przepięknie oświetlało inne pasma górskie, do tego totalny brak ludzi i piękne zielone łąki porośnięte różnokolorowymi kwiatami. Coś cudownego. Po wyjściu na Poludniovy Grun szlak biegnie widokową granią.

Wiele osób robi szlak odwrotnie i są opinię, że widokowo lepiej się idzie właśnie w drugą stronę. Nie wiemy, jak Wam doradzić, więc musicie sami zdecydować.

Pod Wielkim Krywaniem znajduje się restauracja i do tego miejsca można wyjechać gondolą (Vratna 750 m n.p.m. – Chleb 1494 m n.p.m.). Gondola na górze oznacza dużo ludzi i tak rzeczywiście było. Przez większość szlaku szliśmy praktycznie sami, od czasu do czasu kogoś mijaliśmy, ale raptem kilka osób. Lecz im bliżej Wielkiego Krywania, tym większe tłumy ludzi. Ale to jest raczej oczywista sprawa. Aktualne ceny biletów na gondole znajdziecie TUTAJ. Po drugiej stronie góry natomiast jest schronisko Chata pod Chlebom.

Mała Fatra pętla na Wielki Krywań- informacje praktyczne

  • Start: Vratna 750 m n.p.m.
  • Odległość: 16,5 km
  • Czas: 6:45 h
  • Suma przewyższeń: 1300 metrów
  • Najwyższy punkt: Vel’ky Krivan 1709 m n.p.m.
  • Pętla: Vratna – Poludnovy Grun – Chleb – Vel’ky Krivan – Sedlo Bublen – Sedlo za Kraviarskym – Vratna

Do zobaczenia w górach 🙂


Zapraszamy do naszego Kozicowego sklepu

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *