fbpx

Nosicz (tatrzański tragarz)

Nosicz (tatrzański tragarz)

Nosicza można spotkać tylko po słowackiej stronie Tatr. Jest to osoba, która dostarcza do schronisk górskich wszystko, co jest potrzebne do ich funkcjonowania, czyli jedzenie, gaz, wodę, środki czystości, itd. Słowackie schroniska cechują się tym, że są one położone w wysokich partiach gór, na terenach trudno dostępnych dla jakichkolwiek pojazdów. Całe zaopatrzenie jest więc wnoszone przez ludzi. Ładunek waży przeważnie ok. 60–80 kg, zarówno w lecie, jak i zimie. Natomiast w drodze powrotnej tragarze znoszą śmieci ze schronisk. Jak sami twierdzą, ich zawód ma 150 letnią tradycję i wszyscy zaczynają w młodym wieku. Jednak z biegiem lat większość się wykrusza i pozostają najtwardsi.

Turyści również mogą pomóc wnosić zaopatrzenie do schronisk. Przykładowo przy schronisku nad Popradzkim Stawem znajdują się specjalnie przygotowane nosiłki z towarem. Oczywiście nic za darmo, w schronisku dostaniemy za to herbatkę 🙂 🙂 Ładunki dla turystów są z reguły dużo lżejsze od tych wnoszonych przez nosiczów.

Schroniska zaopatrywane przez nosiczów:

– Schronisko pod Rysami 2250 m n.p.m. (Chata pod Rysmi),
– Schronisko Téryego 2015 m n.p.m. (Téryho chata),
– Schronisko Zbójnickie 1960 m n.p.m. (Zbojnícka chata),
– Schronisko Zamkovskiego 1475 m n.p.m. (Zamkovského chata).

Rekordy:

  • Rekord należy do Laco Kulanga („króla tatrzańskich tragarzy”), który wniósł na swoich plecach za jednym razem 207 kg do Schroniska Zamkovskiego.
  • Laco Kulanga w swoje 50-te urodziny świętował również przekroczenie miliona kilogramów jedzenia i innych towarów, które na własnych plecach wniósł do tatrzańskich schronisk.
  • Natomiast najcięższy ładunek wniesiony Chaty pod Rysami, najwyżej położonego tatrzańskiego schroniska, ważył 116 kg.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *