fbpx

SAMOTNOŚĆ SOLISTY – Alex Hannold, David Roberts

SAMOTNOŚĆ SOLISTY – Alex Hannold, David Roberts

Tytuł: Samotność solisty. Wspinaczka w stylu free solo
Autorzy: Alex Hannold i David Roberts
Wydawnictwo: Wydawnictwo Bezdroża

Osobom interesującym się wspinaczką, postać Alexa Hannolda przedstawiać nie trzeba. Po jego wielkim dokonaniu na ścianie El Capitan stał się największą ikoną wśród wspinaczy. Pełnometrażowy film dokumentalny – Free solo: Ekstremalna wspinaczka opowiadający o wejściu na El Capitan otrzymał Oscara 2019. Teraz ukazała się książka napisana przez samego Alexa przedstawiająca jego nieprawdopodobne dokonania. Możecie być pewni, że podczas czytania Wasze emocje sięgną zenitu!

O książce

3 czerwca 2017 roku Alex Honnold jako pierwszy człowiek na świecie wspiął się po ścianie El Capitan w Yosemite bez liny, partnera ani jakiejkolwiek asekuracji. To przejście zostało określone mianem „najwybitniejszego wyczynu w historii wspinaczki skalnej” (National Geographic) oraz „jednym z najwspanialszych dokonań sportowych wszech czasów” (New York Times). Honnold już wcześniej zaliczał się do grona najsłynniejszych poszukujących przygód sportowców – po tym wyczynie okrzyknięto go „najwybitniejszym wspinaczem wszech czasów” (Vertical Magazine).

Samotność solisty przedstawia najbardziej niesamowite dokonania składające się na niezwykłą karierę Honnolda. To szereg lekcji na temat życia bez strachu, podejmowania ryzyka i zachowywania koncentracji – nawet w obliczu ogromnego niebezpieczeństwa. Honnold po raz pierwszy opisuje tu historię trwającego 3 godziny i 56 minut przejścia El Capitan, które na łamach czasopisma „Outside” zostało nazwane „wspinaczkowym odpowiednikiem lotu na Księżyc […] i epokowym dokonaniem”.

Nowe wydanie książki zawiera dwa rozdziały opisujące przejście słynnej 900-metrowej formacji skalnej El Capitan w Parku Narodowym Yosemite.

Informacje o autorach

Alex Honnold jest amerykańskim wspinaczem, znanym z trudnych i szybkich przejść klasycznych, w tym bez asekuracji (ang. free solo). Współpracował przy wielu projektach filmowych, z których najbardziej znany jest pełnometrażowy film dokumentalny Free Solo: ekstremalna wspinaczka o wejściu bez asekuracji na El Capitan. Film otrzymał Oscara w 2019 roku.

David Roberts jest wielokrotnie nagradzanym autorem książek o wspinaczce górskiej, eksploracji i antropologii.

Opinie:

Samotność solisty jest dowodem na to, że niezwykła pasja i samokontrola są źródłem spektakularnych osiągnięć. Hannold – człowiek z reguły skromny i nierzucający się w oczy – przedstawia własnymi słowami największe dotychczasowe dokonania w swojej spektakularnej karierze”. – 360 Magazine

„Umiejętność [Hannolda] nawiązywania kontaktu z szerszą publicznością i przedstawiania w skromny sposób własnych licznych dokonań sprawiają, że Alex jest znakomitym ambasadorem tego sportu. (…) Lektura wyrazistych opisów Hannolda i Robertsa spowoduje, że czytelnikom zaczną się pocić dłonie”. – Gripped Magazine

„Niewiele książek wywołuje taką reakcję jak nowe dzieło napisane przez gwiazdę wspinaczki, Alexa Hannolda. (…) Samotność solisty to lektura obowiązkowa dla wspinaczy, osób szukających mocnych wrażeń, wielbicieli adrenaliny, a także wszystkich tych, którzy chcą się porządnie spocić podczas czytania”. – Bro Bible

 

One Response

  1. Nikodem pisze:

    Mimo całego podziwu dla Alexa ta książka mnie rozczarowała – jest dosyć sztampowa, co zaskakuje wobec zdecydowanej niesztampowości jego wyczynów.
    Niezręczności polskiego tłumaczenia nie pomagają w odbiorze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *