fbpx

Świnica 2301 m n.p.m.

Świnica 2301 m n.p.m.

Świnica jest zdecydowanie jednym z naszych ulubionych szczytów w Tatrach. Jednocześnie otaczająca ją panorama należy do jednej z najpiękniejszych. Świnica jest jednym z symboli Tatr – majestatyczna, piękna, ale też niebezpieczna z charakterystycznym wierzchołkiem. Wznosi się na głównej grani Tatr, blisko Orlej Perci. Jest najwyższym szczytem w okolicy i trzecim najwyższym punktem w Polsce dostępnym znakowanym szlakiem.

Kilka ważnych informacji o Świnicy:

  • Droga na Świnicę w kilku miejscach ubezpieczona jest łańcuchami, jest mocno eksponowana, przez co mało doświadczeni turyści mogą mieć problem z wejściem na szczyt.
  • Jedyny dostępny szlak turystyczny na Świnicę zaczyna się od Świnickiej Przełęczy.
  • Szlak turystyczny z Zawratu na Świnicę jest zamknięty od maja ubiegłego roku (2018) z powodu aktywnego obrywu skalnego.
  • Świnica niestety owiana jest złą sławą, w rejonie szczytu miało miejsce już około 30 wypadków śmiertelnych. Świnica nazywana jest również „górą samobójców”.
  • Ze szczytu roztacza się piękny widok na większą część Tatr – od Tatr Zachodnich po Tatry Wysokie.

Szlak turystyczny:

Z Kasprowego Wierchu:
– szlak turystyczny czerwony  szlak czerwony przez Świnicką Przełęcz ↑1:40 h, ↓ 1:20 h

Ze schroniska Murowaniec:
szlak turystyczny czarny  szlak czarny , potem czerwony od Świnickiej Przełęczy ↑2:45 h, ↓ 2h
– lub szlakiem czarnym, zielonym przez Przełęcz Liliowe i czerwonym na Świnicę. 

Ciekawostki o Świnicy:

  • Ma dwa wierzchołki, wyższy udostępniony jest dla turystów.
  • Nazwa Świnica pochodzi z pierwszej połowy XX wieku. Wcześniej szczyt nazywany był: Dźwinia Skała, Szwinia Skała, Świnnica. Niektóre źródła mówią o tym, że nazwa związana jest z podobieństwem góry od północnej strony do świni.
  • Próby zdobycia szczytu były podejmowane już na początku XIX wieku. Na niższym wierzchołku jako pierwsi stanęli austriaccy oficerowie w 1822 roku, dokonujący pomiarów topograficznych. Natomiast 22 lipca 1867 na wyższym wierzchołku jako pierwszy wszedł Maciej Sieczka – wybitny przewodnik tatrzański.
  • Jest szczytem łączącym trzy doliny: Dolinę Pięciu Stawów Polskich (Polska), Dolinę Gąsienicową (Polska) i Dolinę Cichą (Słowacja).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *