Świnica 2301 m n.p.m.
Świnica jest zdecydowanie jednym z naszych ulubionych szczytów w Tatrach. Jednocześnie otaczająca ją panorama należy do jednej z najpiękniejszych. Świnica jest jednym z symboli Tatr – majestatyczna, piękna, ale też niebezpieczna z charakterystycznym wierzchołkiem. Wznosi się na głównej grani Tatr, blisko Orlej Perci. Jest najwyższym szczytem w okolicy i trzecim najwyższym punktem w Polsce dostępnym znakowanym szlakiem.
Kilka ważnych informacji o Świnicy:
- Droga na Świnicę w kilku miejscach ubezpieczona jest łańcuchami, jest mocno eksponowana, przez co mało doświadczeni turyści mogą mieć problem z wejściem na szczyt.
- Jedyny dostępny szlak turystyczny na Świnicę zaczyna się od Świnickiej Przełęczy.
- Szlak turystyczny z Zawratu na Świnicę jest zamknięty od maja ubiegłego roku (2018) z powodu aktywnego obrywu skalnego.
- Świnica niestety owiana jest złą sławą, w rejonie szczytu miało miejsce już około 30 wypadków śmiertelnych. Świnica nazywana jest również „górą samobójców”.
- Ze szczytu roztacza się piękny widok na większą część Tatr – od Tatr Zachodnich po Tatry Wysokie.
Szlak turystyczny:
Z Kasprowego Wierchu:
– szlak czerwony przez Świnicką Przełęcz ↑1:40 h, ↓ 1:20 h
Ze schroniska Murowaniec:
– szlak czarny , potem czerwony od Świnickiej Przełęczy ↑2:45 h, ↓ 2h
– lub szlakiem czarnym, zielonym przez Przełęcz Liliowe i czerwonym na Świnicę.
Ciekawostki o Świnicy:
- Ma dwa wierzchołki, wyższy udostępniony jest dla turystów.
- Nazwa Świnica pochodzi z pierwszej połowy XX wieku. Wcześniej szczyt nazywany był: Dźwinia Skała, Szwinia Skała, Świnnica. Niektóre źródła mówią o tym, że nazwa związana jest z podobieństwem góry od północnej strony do świni.
- Próby zdobycia szczytu były podejmowane już na początku XIX wieku. Na niższym wierzchołku jako pierwsi stanęli austriaccy oficerowie w 1822 roku, dokonujący pomiarów topograficznych. Natomiast 22 lipca 1867 na wyższym wierzchołku jako pierwszy wszedł Maciej Sieczka – wybitny przewodnik tatrzański.
- Jest szczytem łączącym trzy doliny: Dolinę Pięciu Stawów Polskich (Polska), Dolinę Gąsienicową (Polska) i Dolinę Cichą (Słowacja).