fbpx

UPADEK OLBRZYMÓW. Historia wspinaczek himalajskich od epoki imperiów do epoki skrajności

UPADEK OLBRZYMÓW. Historia wspinaczek himalajskich od epoki imperiów do epoki skrajności

PREMIERA: 13 listopad

Obowiązkowa pozycja dla wielbicieli literatury górskiej!

Pierwsze udane wejście na Mount Everest sir Edmunda Hillary’ego i jego szerpijskiego towarzysza Tenzinga Norgaya w 1953 roku jest dobrze znanym faktem. Natomiast wiele osób nie zna niesamowitych historii innych śmiałków, którzy próbowali zmierzyć się z najbardziej niebezpiecznymi górami na świecie – Himalajami.

W tej z rozmachem opowiedzianej i bogato ilustrowanej książce dwaj historycy Maurice Isserman i Stewart Weaver przedstawiają pierwszą od pół wieku niezwykle obszerną, obfitą w szczegóły oraz interesujące fakty historię wspinaczek himalajskich. W powieści znajdują się relacje z najważniejszych wypraw od początku XIX wieku. Autorzy nie szczędzili także bardzo ważnej otoczki kulturalno-społecznej, która miała znaczący wpływ na zapoczątkowanie wielu z nich.

W powieści są przedstawione takie postaci jak: Martin Conway, który stał na czele pierwszej himalajskiej ekspedycji w 1892 roku, czy też Fanny Bullock Workman, pionierki w wyprawach po łańcuchu Karakorum. George’a Mallory’ego, romantycznego męczennika Everestu, Charlie Houstona, który poprowadził amerykańską ekspedycję na K2 w latach 30. i 50. XX wieku, Ang Tharkaya legendarnego Szerpy, i wielu innych.

Autorzy opisują wpływ politycznych i społecznych zmian na świat himalaizmu i przedstawiają złożoną analizę kultury wspinaczkowej. Książka zdobyła prestiżową nagrodę Banff Mountain Book Festival Award.

O Autorach

Maurice Isserman jest wykładowcą historii w Hamilton College. Mieszka w Clinton w stanie Nowy Jork. Stewart Weaver jest wykładowcą historii na University of Rochester. Mieszka w Rochester w stanie Nowy Jork. Obaj są zapalonymi rowerzystami oraz wspinaczami.

Osobiście nie możemy się doczekać premiery tej książki 🙂
Dodatkowo będziemy mieć dla Was
konkurs, a tam do zgarnięcia premierowe wydanie UPADKU OLBRZYMÓW

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *