fbpx

Widmo Brockenu

Widmo Brockenu

Widmo Brockenu, nazywane również mamidłem górskim jest zjawiskiem optycznym spotykanym najczęściej w górach, które polega na zaobserwowaniu własnego cienia na chmurze znajdującej się poniżej nas. Zdarza się, że cień otoczony jest tęczową obwódką zwaną glorią. Widmo nie zawsze musi mieć tą tęczową aureolkę. Pojawia się ona w momencie, gdy dochodzi do załamania promieni słonecznych na kroplach wody, z których się one składają. Co ciekawe, widmo może zobaczyć tylko obserwator, czyli każdy widzi tylko swoją aureolę.

Zjawisko można najczęściej zaobserwować w wyższych górach w momencie, gdy znajdujemy się na linii pomiędzy słońcem a mgłą. Jest to możliwe w słoneczny dzień, gdy słońce znajduje się za plecami, a chmury i mgła są poniżej. Dochodzi też do optycznego powiększenia ciała z tego względu, że cień pojawia się na oddalonych górach.

Przesądy

W towarzystwie górskim istnieje przesąd mówiący, że ten, kto zobaczył widmo Brockenu, umrze w górach. Przesąd ten został rozpowszechniony przez Jana Alfreda Szczepańskiego (literat, publicysta, krytyk teatralny i filmowy, jeden z czołowych polskich taterników i alpinistów okresu międzywojennego). Jednak, według tej legendy ujrzenie zjawiska po raz trzeci urok odczynia i możemy czuć się w górach już bezpiecznie.

Widzieliście swoje widma? 
Nam udało się je zobaczyć w pobliżu Kasprowego Wierchu w styczniu. 

 

Jedna odpowiedź

  1. Nikodem pisze:

    Widziałem dwa razy.. więc uważam (!) =:-o
    Na Ornaku zimą (jakieś 40 lat temu) i potem gdzieś na wspinaczce, chyba na Galerii Gankowej lub Kaczej Turni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *