fbpx

Zjazd na nartach z najwyższej góry świata! Kolejny cel Andrzeja Bargiela

Zjazd na nartach z najwyższej góry świata! Kolejny cel Andrzeja Bargiela

fot. FB/Jędrek Bargiel

„Będąc bardzo młody, dużo marzyłem. Na szczęście uświadomiłem sobie, że nikt za nas marzeń nie spełni” – Andrzej Bargiel

Rok temu Andrzej Bargiel jako pierwszy człowiek na świecie zjechał na nartach z K2. W tym roku podnosi sobie poprzeczkę. Jako pierwszy zamierza wejść na szczyt najwyższej góry świata bez tlenu i zjechać do bazy bez odpinania nart!

Wyprawa ma rozpocząć się 25 sierpnia. Atak szczytowy i następnie zjazd na nartach do bazy ma nastąpić pod koniec września po około pięciu tygodniach akcji. 

Po raz pierwszy z Mount Everestu zjechał Hans Kammerlander w 1996 roku, wszedł na szczyt bez użycia tlenu z butli i dokonał zjazdu z odpinaniem nart. Natomiast pierwszy pełen zjazd (bez odpinania nart) dokonał Słoweniec Davo Karničar w 2000 roku, który jednak korzystał z tlenu. Jeżeli Andrzejowi uda się zrealizować cel, będzie pierwszym narciarzem, który zjechał z Dachu Świata bez korzystania z tlenu i bez odpinania nart. 

Projekt Andrzeja ma ważny aspekt ekologiczny. Ma zwrócić uwagę na problemy zanieczyszczenia środowiska i zmian klimatycznych, które widać również w najwyższych górach świata – Himalajach. Jednocześnie ma ukazać prawdziwe piękno i wyjątkowość tego regionu. 

W rozmowie z RedBullem Andrzej mówi: „W górach szukam spokoju. Myślę, że ta wyprawa pokaże to miejsce troszeczkę z innej strony, że można w nim znaleźć spokój i przestrzeń do realizacji swoich planów, pomimo tego, że eksploracja tej góry jest dosyć intensywna i naprawdę wchodzi na nią mnóstwo ludzi. Wygląda to też tak, że te ściany są bardzo duże i można tam robić naprawdę dużo rzeczy – nie musi się to wiązać tylko ze zjeżdżaniem, czy wchodzeniem tylko najłatwiejszą drogą.”

TRZYMAMY KCIUKI JĘDRUŚ!!!

Autor: Materiały prasowe/Marek Ogień/Red Bull Content Pool

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *