fbpx

Źródła termalne w Toskanii

Źródła termalne w Toskanii

Toskania – klejnot środkowych Włoch. Ta historyczna kraina, położona w północnej części Apeninów, oprócz pięknych widoków, starożytnych skalnych miast, cyprysów i malowniczych, bezkresnych pól posiada ogromne źródła naturalnej energii w postaci energii geotermalnej. A to oznacza jedno: źródła termalne!

Bardzo często podczas naszych podróży sprawdzamy, czy w danym kraju, regionie znajdują się jakiekolwiek źródła termalne. Po prostu je uwielbiamy! I korzystamy z nich zawsze, gdy tylko jest taka możliwość. Tak było i tym razem. Będąc w Toskanii nie mogliśmy ominąć tego elementu, a jest tu kilka DARMOWYCH źródeł termalnych! 😀

Źródła termalne w Toskanii

Jest w czym przebierać: Terme di Saturnia, Bagni San Filippo, Bagno Vignoni, Bagni di Petriolo. Tym razem zwiedziliśmy dwa z nich: Terme di Saturnia i Bagni San Filippo, które wydawały nam się najbardziej atrakcyjne zarówno pod względem wizualnym, jak i temperatury wody.

Terme di Saturnia/Cascate del Mulino

Terme di Saturnia jest najpopularniejszym darmowym źródłem termalnym w Toskanii, czynnym cały rok. Przypominają popularne źródła Pamukkale w Turcji.

Źródła te powstały dzięki wulkanowi Monte Amiata. W szczeliny skalne wygasłego wulkanu dostaje się woda z opadów deszczu, która następnie spływa do jego wnętrza. Płynąc przez około 30 km zostaje nagrzana i nasycona związkami mineralnymi. W miejscu zwanym Cascate del Mulino wypływa na powierzchnię tworząc wodospad, a następnie spływa do naturalnie utworzonych basenów trawertynowych.

Woda w basenikach ma stałą temperaturę 37,5°C, jest czysta ponieważ z Cascate del Mulino wypływa około 500 litrów gorącej wody na sekundę.

Skład wody: związki siarki, węgla, alkaliczne sole kwasu węglowego, ziemia oraz wodorek siarki, dwutlenek węgla i plankton termalny.

Kąpiel w termach przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Są szczególnie wskazane w leczeniu: artropatii (zmiany chorobowe w stawach), chorób skórnych, zapalenia dróg oddechowych, schorzeniach żołądka, chorób układu krwionośnego.

Przy termach znajduje się duży bezpłatny parking, ale uwaga jest on przeznaczony dla samochodów nie wyższych niż 2,20 m. Dla wyższych aut parking znajduje się kawałeczek dalej.

Nad wodospadem i widocznym poniżej domkiem płynie gorąca rzeka i znajdują się tam też małe baseniki.

Terme di Saturnia

Bagni San Filippo

Ah te termy! Przecieraliśmy oczy ze zdumienia. Najciekawsze termy jakie w życiu widzieliśmy. Czuliśmy się, jak w wyreżyserowanej krainie.

Białe formacje wapienne wyglądają jak zamarznięte wodospady, ale źródła te z lodem nie mają nic wspólnego. Po skałach spływa gorąca woda tworząc małe wodospady i zbiorniki/baseniki.

W miejscu wypływu woda ma aż 52 °C! Im wyżej położony basenik, tym cieplejsza woda. Dlatego najlepiej znaleźć najbardziej odpowiedni dla siebie 🙂

Bagni San Filippo – korzyści zdrowotne

Woda bogata jest w siarkę, wapń i magnez, uboga w tlen. Kąpiele są wskazane w leczeniu: chorób układu oddechowego, schorzeń uszu, nosa i gardła, chorób zwyrodnieniowych stawów, chorób układu nerwowego, problemami skórnymi, jak: egzema, łuszczyca, trądzik młodzieńczy, trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry.

Dojazd i dojście do term: parking znajduje się wzdłuż ulicy Via Fosso Bianco, jest jedno główne wejście przez las, widnieje znak z napisem „Fosso Bianco”. Po dotarciu do pierwszych baseników należy iść dalej, skręcić w lewo i iść w dół. Wtedy dotrzecie do głównej skały i najcieplejszej wody.

Zachęcamy do komentowania 🙂 Byliście? Jakie są Wasze wrażenia?


Zapraszamy do naszego Kozicowego sklepu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *