fbpx

Dolina Staroleśna (Velka Studena Dolina) – szlak do Zbójnickiej Chaty

Dolina Staroleśna (Velka Studena Dolina) – szlak do Zbójnickiej Chaty

Uwielbiamy słowacką część Tatr. Ten, kto nas obserwuje na Facebooku i Instagramie, ten doskonale o tym wie. Słowackie Tatry oferują nam mnóstwo tras po malowniczych dolinach. Szlaki te są idealne dla osób zaczynających swoją przygodę z Tatrami. Są technicznie łatwe i wprowadzają nas w magiczny tatrzański klimat. Jedną z takich wspaniałych dolin jest Dolina Staroleśna ze Zbójnicką Chatą.

Polska nazwa doliny pochodzi od nazwy położonej poniżej wylotu doliny wsi Stara Leśna, której mieszkańcy mieli w niej swoje pastwiska.

Dolina Staroleśna – opis szlaku

Startujemy w Starym Smokovcu, gdzie zostawiamy auto na płatnym parkingu (obecnie 10 euro). Wejście na szlak jest darmowy. Ruszamy szlakiem zielonym i docieramy na Hrebenok – można tu wyjechać też kolejką szynową oszczędzając około 40 minut drogi. Następnie szlakiem czerwonym, a potem niebieskim idziemy wzdłuż Doliny Staroleśnej do schroniska zwanego Zbójnicką Chatą (1960 m n.p.m.).

Szlak jest technicznie łatwy, więc jest idealny na „niedzielną” przechadzkę. Mimo tego, robi się 1000 metrów przewyższenia, więc trzeba odpowiednio zaplanować wędrówkę i mierzyć siły na zamiary.

Dolina Staroleśna – szlak do Zbójnickiej Chaty – informacje praktyczne

Start: Stary Smokovec
Typ szlaku: tam i z powrotem
Dystans: 16,5 km
Czas: 6 h
Suma przewyższeń: 1080 metrów

Zbójnicka Chata – historia

Historia powstania schroniska w tym miejscu sięga aż do 1907 roku. Wybudowano wówczas małe, przytulne schronisko dla turystów i myśliwych. I wojna światowa uniemożliwiła rozbudowę owej chaty aż do 1933 roku, kiedy to w końcu ruszono z pracą, dobudowano zadaszony ganek i oddano schronisko do całorocznego użytku.

Od 1983 roku chata była wyłączona z użytku z powodu generalnego remontu i ponownie otwarta 8 listopada 1986 roku. Jednak latem 1998 roku doszło tutaj do tragedii. Przegrzany komin zahaczył o dach i chata doszczętnie spłonęła. Dzięki wielu ludziom schronisko zostało odbudowane i oddane do użytku w ciągu zaledwie dwóch lat. 20 października 2001 roku nastąpiło oficjalne otwarcie i od tego czasu, z niewielkimi zmianami, stoi po dziś dzień.

Zbójnicka Chata – okolica

Nasza trasa nie musi skończyć się tylko w samym schronisku. Dla osób, które nie planują wędrówki w wyższe partie polecamy przejść się nad Zbójnickie Stawy, które znajdują się zaledwie 10 minut drogi za schroniskiem (szlak niebieski).

Koszula, spodenki i sukienka są z naszego sklepu. Szyte w Nepalu.

Dolina Staroleśna – gdzie dalej?

Dolina Staroleśna znajduje się między dwoma dolinami: Doliną Małej Zimnej Wody i Doliną Wielicką. Do obu dolin prowadzą szlaki turystyczne. Jednak wyprawa zarówno do jednej, jak i do drugiej jest o wiele bardziej wymagająca zarówno kondycyjnie, jak i technicznie.

  • ze Zbójnickiej Chaty szlakiem żółtym możemy iść przez przełęcz Czerwona Ławka (Priečne sedlo) do Doliny Małej Zimnej Wody. Znajduje się tam schronisko Teryho Chata.
  • niebieskim szlakiem możemy dojść na przełęcz Rohatka i później na Polski Grzebień. Z Polskiego Grzebienia zaś możemy zejść na słowacką stronę Doliną Wielicką do Starego Smokovca lub na polską stronę do Łysej Polany Doliną Białej Wody.

Zapraszamy do naszego sklepu

One Response

  1. Marek pisze:

    Dolina Staroleśna, skarb Tatr Wysokich, prowadzi do magicznej Zbójnickiej Chaty, opowieści przeszłości w otoczeniu przyrody. Szlak to podróż przez wieki, gdzie szum strumieni gra z echem historii zbójnickich legend. Krok po kroku, wcielając się w ślady tatrzańskich bohaterów, dociera się do chaty z widokiem na szczyty. Tam w sercu gór, wspomnienia odżywają i łączą się z pięknem przyrody. Dolina nie tylko zapewnia trekking, ale też wręczając klucze do przeszłości, przypomina o duchu tych, którzy przez nią przeszli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *