fbpx

Midżur (Midžor) | szlak na najwyższy szczyt Serbii – relacja, opis szlaku + informacje praktyczne

Midżur (Midžor) | szlak na najwyższy szczyt Serbii – relacja, opis szlaku + informacje praktyczne

Midżur, czyli najwyższy szczyt Serbii zaliczany jest do Korony Bałkanów i plasuje się na 26 miejscu wśród 46 szczytów Korony Europy. Znajduje się w Górach Bałkańskich na granicy serbsko-bułgarskiej. Będąc na festiwalu trąbki w Gucy, wydarzeniu jedynym w swoim rodzaju, nie mogliśmy ominąć eksploracji najwyższych terenów tego kraju. Szlak na Midżur jest bardzo łatwy i przyjemny, przypominający wędrówkę po naszych bieszczadzkich połoninach.

Midżur – mapa

Najłatwiejsza i najkrótsza trasa na Midżur prowadzi z okolic stacji narciarskiej, a dokładniej z Planinarskiego Domu Babin Zub. Jest tam niewielki parking, gdzie można zostawić samochód.

Midżur – relacja i opis szlaku

Podróżujemy naszym KozicoBusem, który jest dla nas mobilnym domem. Na początek szlaku przyjechaliśmy późnym wieczorem i nocowaliśmy w aucie kilkaset metrów przed parkingiem przy Planinarskim Domie Babin Zub. Jest tam mała zatoczka w lesie, gdzie spokojnie można spędzić noc na dziko.

Postanowiliśmy ruszyć na szlak z samego rana i po godzinie 6 byliśmy już na szlaku. Po przejściu niewielkiego odcinka wiodącego przez las wyszliśmy na polanę i od tej pory szlak wiódł już po otwartym terenie. Na samym początku jest dość strome, ale krótkie podejście. Później idzie się wzdłuż grzbietu górskiego spokojnym nachyleniem w górę. Szlak jest technicznie bardzo prosty, a ścieżka dobrze widoczna. Raczej trudno jest się tam zgubić.

Pogodę mieliśmy stabilną, słoneczną, ale za to bardzo mocno wietrzną. To spowodowało, że mimo sierpniowego słońca, było dość zimno. Po raz kolejny góry pokazały nam, że rządzą się swoimi prawami i nawet latem warto mieć coś cieplejszego w plecaku do ubrania. Jak zwykle polecamy ubierać się na cebulkę. (Zainteresowanych odsyłam do wpisu: Co spakować w góry? Check-lista.)

Midżur – informacje praktyczne

Najwyższy punkt: 2169 mnpm
Start: Planinarski Dom Babin Zub (1566 mnpm)
Dystans góra-dół: 15 km
Rodzaj szlaku: tam i z powrotem
Czas góra-dół: 4:30 – 5 h
Suma podejść: około 675 metrów
Woda: jest pitne źródło na samym początku szlaku, później nie ma nic
Wstęp: darmowy

Zatvoreni Banja – darmowe, dzikie źródła termalne

Jeżeli nas obserwujecie na Instagramie i Facebooku, to doskonale wiecie, że uwielbiamy dzikie źródła termalne. Tym razem również takich szukaliśmy w okolicy Gór Bałkańskich i znaleźliśmy. Basen z termalną wodą, na końcu świata, pośrodku niczego. Niedaleko najwyższego szczytu Serbii. Czyli można zejść z gór i jechać prosto na darmowe termy. Czy może być coś lepszego?

Basen termalny znajduje się w dolince przy górskim potoku, dokładnie TUTAJ. Temperatura wody ma około 30 stopni i dzięki znajdującym się w niej minerałów, ma niebieski kolor. Dojść najlepiej jest tam na nogach (1,5 km, około 15-20 minut), a samochód zostawić w pobliżu głównej drogi. My zostawiliśmy dokładnie TUTAJ.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *