Najpiękniejsze szlaki trekkingowe w Himalajach
Nepal i Himalaje są upragnionym miejscem każdego góromaniaka. To o nich czyta się w książkach o najlepszych alpinistach i himalaistach świata. To właśnie tam spotykają się marzenia z rzeczywistością, a niesamowite krajobrazy i unikatowa kultura przenoszą do świata mistycyzmu.
W Himalajach spędziliśmy już łącznie pół roku. Wciąż i wciąż wracamy do Nepalu, który traktujemy jak drugi dom. Zawsze powtarzam, że nie da się być tylko raz w tym kraju. Po przejściu jednego trekkingu pozostaje niedosyt. Dlatego ostrzegam, jak raz zdecydujesz się tam pojechać, to z pewnością będziesz chcieć wrócić. Ale o to chodzi!!! Szlaków do przejścia jest tam ogrom.
Poniżej opisujemy najpiękniejsze szlaki trekkingowe w Himalajach. Kolejność jest alfabetyczna. Na prawdę trudno jest się zdecydować, która trasa jest najpiękniejsza.
Annapurna Base Camp
Annapurna Base Camp, inaczej zwana Annapurna Sanctuary, jest popularnym szlakiem trekkingowym prowadzącym do podnóża ośmiotysięcznika Annapurna I (8091 m n.p.m.). To częsty wybór osób, które
są po raz pierwszy w Himalajach i nie mają wystarczająco dużo czasu na inne trekkingi lub obawiają się większych wysokości.
Liczba dni: 7–11 dni (warto mieć 1–2 dni zapasu na nieprzewidziane sytuacje)
Suma kilometrów: 60–104 km
Najwyższy punkt: Annapurna Base Camp 4130 m n.p.m.
Annapurna Circuit
Annapurna Circuit to długodystansowy szlak biegnący dookoła masywu i ośmiotysięcznika Annapurna I. W zależności od punktu startowego, końcowego oraz dodatkowych tras ma on od około 130 kilometrów do nawet 260 kilometrów długości i zajmuje od 12 do 22 dni.
Liczba dni: 12–22 dni, w zależności od wyboru dodatkowych szlaków
Suma kilometrów: 130–260 km
Najwyższy punkt: przełęcz Thorong La 5416 m n.p.m.
Everest Base Camp + Gokyo Ri + Cho La Pass
Wyprawa na Everest Base Camp to niesamowite doświadczenie dla wszystkich miłośników gór, unikatowej kultury, natury i przygody. Każdego dnia szlak ten oferuje zapierające dech w piersiach widoki na najwyższe góry świata, w tym króla gór – Mount Everest. Podczas trekkingu zobaczysz jeszcze trzy inne
ośmiotysięczniki: Lhotse (8516 m n.p.m.), na którego południowej ścianie zginął Jerzy Kukuczka – legenda polskiego himalaizmu, Makalu (8445 m n.p.m.) oraz określany jako najłatwiejszy z ośmiotysięczników – Cho Oyu (8201 m n.p.m.).
Liczba dni: średnio 12–16, ale wszystko zależy oczywiście od wybranej wersji szlaku.
Suma kilometrów: dystans na szlaku Lukla – EBC – Lukla (bez Gokyo) wynosi około 130 kilometrów.
Najwyższy punkt: Kala Pattar – w zależności od źródła 5550 m n.p.m. lub 5645 m n.p.m. Everest Base Camp leży na wysokości 5364 m n.p.m.
Langtang Valley Trek
Dolina Langtang jest jednym z łatwiejszych celów trekkingowych w Nepalu. Położona na północy kraju, w niedużej odległości od Katmandu, oferuje oszałamiający krajobraz górskich szczytów, lodowców i malowniczych wiosek. Szlak ten jest mniej popularny niż region Annapurny czy Everestu, dzięki czemu wydaje się bardziej dziki. Trasy trekkingowe prowadzą przez bujne lasy, rwące rzeki i wznoszące się nad nimi ośnieżone szczyty Himalajów.
Liczba dni z dojazdami: około 9 (w zależności od kondycji i dodatkowych szlaków)
Suma kilometrów: 73 kilometry
Najwyższe możliwe szczyty do zdobycia: Kyanjin Ri – 4773 m n.p.m. i Tserko Ri – 4984 m n.p.m.
Ostatnia wioska na szlaku: Kyanjin Gompa – 3870 m n.p.m.
Poon Hill
Poon Hill (3210 m n.p.m.) to malownicze wzgórze wznoszące się nad wioską Ghorepani, z którego rozpościerają się niesamowite widoki na otaczające ośnieżone himalajskie giganty. Wschodzące słońce zza charakterystycznego szczytu Machhapuchhare (potoczenie nazywanego Fish Tail), stopniowo oświetlany promieniami ośmiotysięcznik Dhaulagiri i różowe niebo tworzą krajobraz doskonały.
Wyjście na Poon Hill można z łatwością połączyć ze szlakami na Annapurnę Base Camp oraz Annapurnę Circuit. Zajmuje to dodatkowe 3-4 dni trekkingu.
Wybierasz się w Himalaje? Jeśli tak, to z pewnością przyda Ci się nasz interaktywny przewodnik po Nepalu i Himalajach. Zorganizowanie własnej wyprawy w Himalaje będzie z nim zaskakująco proste!
Co znajdziesz w przewodniku?
- wiele informacji praktycznych i klikalnych map,
- dokładny opis szlaków trekkingowych: Annapurna Base Camp, Annapurna Circuit, Everest Base Camp + Gokyo Ri i Cho La Pass, Langtang Valley Trek,
- opis najważniejszych miast czyli Katmandu, Bhaktapur, Patan i Pokhara wraz z zabytkami i dokładnymi lokalizacjami,
- historię Nepalu i wiele ciekawostek dotyczących tego kraju,
- słowniczek i wiele więcej.
Czego dowiesz się z przewodnika?
- jak zorganizować własną wyprawę w Himalaje;
- gdzie kupić pozwolenia na szlak;
- ile kosztuje trekking w Himalajach;
- kiedy jest najlepszy czas na wyprawę;
- czym jest choroba wysokościowa i jak sobie z nią poradzić;
- jak zorganizować wyjazd do Parku Narodowego Chitwan (dżungla);
- kim są Szerpowie;
- kim jest Kumari;
- na jakie festiwale i święta można trafić;