fbpx

Durmitor i droga P14 | Malownicza trasa widokowa w Czarnogórze

Durmitor i droga P14 | Malownicza trasa widokowa w Czarnogórze

Durmitor totalnie nas zauroczył. Ta czarnogórska perełka jest jednym z wyższych pasm w Górach Dynarskich, przez które przebiega malownicza droga P14. Będąc w tym kraju jest to punkt obowiązkowy. Rozległe hale, pasące się owce, szczyty wysokich gór przenoszą nas do magicznej, sielankowej krainy.

Durmitor

Durmitor to Park Narodowy znajdujący się w północno-zachodniej części Czarnogóry. Masyw górski położony jest między kanionami rzek: Piva i Tara, które same w sobie są atrakcją, ale skoncentrujmy się na górach.

Najwyższym szczytem Durmitoru jest Bobotov Kuk, który wznosi się na wysokość 2523 m.n.p.m.. Tym razem, z braku czasu i deszczowej pogody, nie zdobyliśmy tej góry, ale dobrze jest zostawić sobie coś na kolejny raz 🙂 Podobno szlak jest prze piękny.

Durmitor – droga P14

Z powodu dość ograniczonego czasu, w Durmitorze spędziliśmy jedynie dwa dni, które poświęciliśmy na przejechanie słynnej drogi P14. Jadąc ze Złej Kolaty naszą przygodę z tym regionem rozpoczęliśmy w miejscowości Žabljak.

Trasa biegnie przez jeden z najbardziej malowniczych zakątków tego kraju. Już od pierwszych kilometrów zachwyca, a widoki nieograniczone lasem, ani niczym innym ciągną się aż przez 50 km. Dla osób kochających trekkingi Durmitor to istny raj, ponieważ jest tam mnóstwo górskich szlaków. W przyszłości, jak tylko los pozwoli, z pewnością przejdziemy kilka z nich.

Poniżej wrzucamy mapę. Droga jest dość wąska i kręta, ale nawierzchnia w bardzo dobrym stanie. Jest sporo punktów widokowych (chociaż cała ta droga jest wielkim punktem widokowym), przełęczy, zatoczek, ławek, które pięknie komponują się z otoczeniem i moim zdaniem nadają jeszcze większego uroku.

Durmitor – gdzie nocowaliśmy

Durmitor był dla nas trasą przejazdową do Bośni i Hercegowiny, w której zdobyliśmy najwyższy jej szczyt – Maglić. Mieliśmy niecałe dwa dni i chcieliśmy nocować gdzieś po drodze. Przeszukaliśmy aplikację Park4Night i ostatecznie wybraliśmy miejsce Kamp Šarban. Kolejnego dnia mieliśmy w planach iść nad jezioro Veliko Skrcko, ale nadchodzący deszcz i wiatr pokrzyżował nasze plany, nic nie szkodzi, next time. Ostatecznie wyszliśmy tylko na przełęcz, co było fajną, krótką wycieczką z pięknymi widokami.

Rozległe hale występujące w tym miejscu są idealnym pastwiskiem dla owiec, a co za tym idzie? Na trasie znajdują się bacówki, gdzie można kupić między innymi świeży, lokalny ser, który bardzo polecamy, jest pyszny.

Przyznajemy, że mamy niedosyt tego miejsca, mimo wszystko było cudownie, a każdy zakątek trasy zapierał dech w piersiach.

Durmitor i droga P14 – informacje praktyczne

Długość trasy Žabljak – Plužine: 50 km
Najwyższy punkt: Prevoj Sedlo 1907 m.n.p.m.
Najwyższy szczyt masywu: Bobotov Kuk 2523 m.n.p.m.
Noclegi na dziko: nie widzieliśmy nigdzie zakazów, my nocowaliśmy TUTAJ
Na trasie nie ma sklepów, jedynie bacówki z lokalnymi wyrobami
Paliwo: brak stacji paliw na tym odcinku

Rzeka Piva

Droga z Durmitoru w stronę Bośni i Hercegowiny wiedzie wzdłuż malowniczego kanionu rzeki Piva. Tam spędziliśmy jeszcze jedną noc znajdując idealne miejsce na dziki camping. Dlatego, że na Instagramie było sporo pytań o tamto miejsce, postanowiliśmy je tutaj dodać, żeby było wiadomo, gdzie dokładnie to jest.


Zapraszamy do naszego sklepu internetowego
Odzież szyta w Nepalu

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *