fbpx

Kanion Matka i Jaskinia Wreło w Macedonii

Kanion Matka i Jaskinia Wreło w Macedonii

Kanion Matka jest punktem must see w Macedonii. I chociaż często omijamy takie miejsca, bo zazwyczaj jest w nich zbyt wiele ludzi, tak tym razem pojechaliśmy zobaczyć to magiczne miejsce. Mieliśmy wielką ochotę popływać kajakiem, a tam była taka możliwość.

Kilka słów o kanionie

Kanion Matka znajduje się jedynie około 15 km od stolicy Macedonii – Skopje. Zajmuje powierzchnię około 5000 hektarów. Jezioro Matka jest najstarszym sztucznym jeziorem w kraju. Znajduje się tam aż dziesięć jaskiń, a Jaskinia Wreło jest najsłynniejszą z nich.

Kajakiem po Jeziorze Matka

To była jedna z najbardziej relaksujących wycieczek w Macedonii. Kanion jest prze piękny i bardzo go polecamy! Dookoła sama natura, piękne liściaste drzewa, woda, kolorowe motyle, a ciszę przerywał tylko śpiew ptaków (no i przepływająca łódka od czasu do czasu). Czuliśmy się jak Alexsander Supertramp w filmie „Into the wild”.

Jaskinia Wreło w Kanionie Matka

Wypożyczyliśmy kajak z zamiarem popływania bez celu i relaksu. Jednak w wypożyczalni dowiedzieliśmy się, że do Jaskini Wreło jest jedynie 2 km odległości i spokojnie można dopłynąć tam kajakiem. I tak też zrobiliśmy.

Co wspaniałe, turystów było jak na lekarstwo i byliśmy jedynymi osobami w kajakach, które płynęły do jaskini. Można do niej też dopłynąć łódką z przewodnikiem i tak robiło większość osób. Jednak byliśmy poza sezonem (w maju) i łódek też nie pływało zbyt wiele.

Jaskini Wreło uważana jest za jedną z najgłębszych jaskiń podwodnych świata. W 2017 roku polski nurek Krzysztof Starnawski zszedł na głębokość aż 240 metrów ustanawiając jednocześnie rekord.

Wycieczka kajakiem do jaskini zajęła nam niecałe dwie godziny. Za wypożyczenie kajaku dwuosobowego zapłaciliśmy 700 denarów, czyli około 52 zł.

Kanion Matka – informacje praktyczne

  • Kanion znajduje się ok. 15 km od Skopje (stolicy Macedonii)
  • Przy kanionie znajduje się darmowy parking
  • Na miejscu można wypożyczyć kajak lub popływać łódką
  • W kanionie znajduje się Jaskinia Wreło, do której można wejść, wstęp jest darmowy
  • Wypożyczenie kajaku na godzinę: jednoosobowy 300 denarów (ok. 22 zł) , dwuosobowy 500 (ok. 37 zł)
  • Cena godzinnej wycieczki łódką wraz ze zwiedzaniem Jaskini Wreło: 400 denarów (ok. 30 zł)

Zapraszamy do przeczytania innych wpisów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *