fbpx

Kurs lawinowy – relacja

Kurs lawinowy – relacja

Góry zimą rządzą się własnymi prawami. Mają zupełnie inny urok, niż latem, są tak jakby potężniejsze, bardziej majestatyczna. Czyha w nich większa siła natury, są zdumiewająco piękne, ale też równie niebezpieczne.

Odkąd zaczęliśmy chodzić zimą w góry, czy to pieszo, czy skitourowo, ciągle mieliśmy w planie wziąć udział w kursie lawinowym. Początkiem tego roku, nie chcąc zwlekać dłużej, zapisaliśmy się na kurs lawinowy organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu i z ręką na sercu przyznajemy, że była to pierwsza wspaniała decyzja w nowym roku 🙂

O kursie lawinowym

Trzydniowy kurs odbył się w Schronisku w Dolinie Chochołowskiej i zagwarantował nam sporą dawkę wiedzy teoretycznej i praktycznej. Wykłady przeplatane były z ćwiczeniami w terenie. Całość prowadzona była przez pana Jana Krzysztofa – naczelnika TOPR’u, człowieka z wielkim doświadczeniem, wiedzą i świetnego nauczyciela, którego słuchało się z wielką ciekawością.
Podczas kursu zdobyliśmy podstawowe umiejętności związane z oceną ryzyka lawinowego oraz partnerskim ratownictwem lawinowym.

Jak to zwykle bywa posiadanie sprzętu to jedno, a umiejętność jego obsługi, to drugie. Mówimy tu o lawinowym ABC, czyli detektorze, sondzie i łopacie. Na wykładzie wyjaśniono nam dokładnie budowę detektorów, ich funkcje, działanie fal elektromagnetycznych, które wyznaczają drogę do zakopanej pod śniegiem osoby.

Każdy z nas miał możliwość i uczył się poszukiwać detektorem zakopanej pod śniegiem „osoby” (innego detektora), co jest jedną z najważniejszych rzeczy, a umiejętność ta wcale nie jest taka prosta.

Używanie sondy i łopaty, jak się okazało, też wymaga pewnej wiedzy, umiejętności i techniki. W praktycznej części ćwiczeń uczyliśmy się różnych taktyk poszukiwania sondą i kopania łopatą.

KONIECZNIE OGLĄDNIJCIE:

Tematy poruszane podczas kursu:

czynniki lawinotwórcze – omówienie różnych czynników atmosferycznych: m.in. wiatru, temperatury, pokrywy śnieżnej,
ocena ryzyka lawinowego na bazie komunikatu lawinowego – dokładne omówienie różnych wariantów komunikatów, umiejętność ich czytania i analizowania,
wykorzystanie aplikacji ułatwiających analizę ryzyka w tym metody redukcji ryzyka lawinowego (od elementarnej do zaawansowanej metody redukcji),
obsługa sprzętu lawinowego – detektory LVS (różne firmy i modele), sondy, łopatki, plecaki wypornościowe,
technika i taktyka poszukiwania zasypanych w lawinie, zajęcia praktyczne z wykorzystaniem sprzętu  EASY SEARCHER,
podstawy pierwszej pomocy w wypadkach lawinowych.

Wszystkim zimowym piechurom z ręką na sercu polecamy wzięcie udziału w kursie lawinowym. Zrozumienie i umiejętność posługiwania się sprzętem lawinowym, czytanie komunikatów i wiedza dotycząca turystyki zimowej jest na wagę złota. A wszystko to prowadzone jest przez profesjonalistów, TOPR’owców, ludzi z wielkimi sercami, posiadających górskie doświadczenie i cenną wiedzę. POLECAMY!

Dostępne terminy możecie sprawdzić TU. Zostało jeszcze kilka wolnych miejsc 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *