Albania – kaniony i źródła termalne: Holta, Osum, Lengarica + informacje praktyczny

Do Albanii wjechaliśmy z Macedonii przez granicę przy Jeziorze Ochrydzkim. Pierwsze dni w Albanii chcieliśmy spędzić plątając się po górach, kanionach i wodach termalnych. Określiliśmy wstępny plan naszej trasy i ruszyliśmy eksplorować ten piękny kraj.
W pierwszym większym mieście wymieniliśmy pieniądze, kupiliśmy kartę SIM, zrobiliśmy małe zakupy i pojechaliśmy szukać pierwszego ciepłego źródła, a Albania oferuje ich kilka.
(Po informacje praktyczne dotyczące Albanii odsyłamy do wpisu: Albania i Macedonia – informacje praktyczne)
Źródła termalne i kaniony w Albanii
To jest coś pięknego, coś co uwielbiamy, czyli ciepłe źródła termalne i to jeszcze w kanionach. To właśnie jest Albania i dla nas są to top miejsca do zobaczenia. Bardzo często będąc w jakimś kraju szukamy źródeł termalnych, ponieważ jest to coś niesamowitego, co daje nam natura. I nie chodzi tu o baseny, tylko o dzikie miejsca. Takie znaleźliśmy w Toskanii, Nowej Zelandii, Słowacji i teraz był czas na Albanię.
Kanioni i Holtes
Miejsce to znaleźliśmy przypadkowo na jakimś zagranicznym blogu. W porównaniu do Kanionu Osum lub Lengarica, miejsce to jest bardzo mało znane. Jesteśmy pewni, że w przeciągu kilku kolejnych lat będzie już bardziej oblegane. Powstaje tam małe lokalne pole namiotowe i restauracyjka. Droga dojazdowa jest dobra, widać że niedawno wybudowana, więc turystów będzie coraz więcej.
Dzięki podziemnym źródłom mineralnym woda w kanionie jest błękitna, niebieska i w niektórych miejscach ciepła! Nie są to źródła gorące, ale ciepłe, woda ma około 30 stopni. Sam spacer kanionem jest już czymś niesamowitym. Czasami idzie się w wodzie po kostki, czasem żeby przejść trzeba się zanurzyć po cyce. Zimna woda miesza się z ciepłą i wszędzie towarzyszy zapach siarki. Uwielbiamy! Po takich kąpielach zawsze jakoś tak czujemy się zdrowsi.




Kanioni i Holtes – mapa
Kanion Osum
Kanion rzeki Osumi ciągnie się aż przez 26 km i osiąga 450 m głębokości. Jest fantastyczny i robi wrażenie. Dookoła góry, lasy, łąki, kozy i krówki. Jest kilka miejsc, gdzie można zejść do kanionu, zaparkować lub zostać na dzikusa autem na noc. Jest też idealnym miejscem dla osób kochających wodne sporty, ponieważ są tam organizowane spływy kajakowe i raftingowe. Jest też kilka wodospadów i dopływowych mniejszych potoków, gdzie również można zatrzymać się np. na piknik.







Kanion Osum – mapa
Poniżej możesz sprawdzić ceny ubezpieczeń turystycznych:
Kanion Lengarica
Kanion Lengarica totalnie skradł nasze serce. W okresie wakacyjnym jest tam na pewno bardzo tłoczno i prawdopodobnie szybko byśmy stamtąd uciekli, ale w maju, kiedy my tam byliśmy było jedynie kilka vanów. Miejsce jest oszołamiająco cudowne. Dookoła nas były ośnieżone szczyty gór, kanion jest porośnięty soczyście zielonymi drzewami, rześka woda miesza się z ciepłą termalną i grzejące słońce. Mieszanka idealna!
To co trzeba wiedzieć o tym kanionie i źródłach termalnych to to, że znajduje się tam aż sześć baseników z ciepłą wodą (temperatura wody siarkowej wynosi około 30 stopni). Chociaż tych baseników powstaje coraz więcej.
Główny basen na samym początku kanionu, przy słynnym, starym moście Ura e Kadiut (wybudowanym w 1760 roku) jest najbardziej oblegany i dużo osób tam kończy swoją wycieczkę. Ale bardzo polecamy przejść się w głąb kanionu i odkryć pozostałe ciepłe źródełka i baseniki. Dodatkowym plusem jest to, że im dalej się pójdzie, tym mniej ludzi się spotka, a sam spacer kanionem jest cudowny!










Kanion Lengarica – mapa
Ważne info!
Jeżeli wybieracie się z Kanionu Osumi do Lengarica (lub odwrotnie) i nie macie auta terenowego, to polecamy jechać niestety aż przez Obwód Fier. Jest o wiele, wiele dalej, ale droga jest asfaltowa. Droga nr SH74 do Berat jest drogą szutrową, bardzo ciężko przejezdną dla osobówki lub busa. Pozostałe drogi przez góry też są niestety tragiczne. Dlatego lepiej jechać naokoło.
Polecamy inne nasze wpisy:
- Durmitor i droga P14 | Malownicza trasa widokowa w Czarnogórze
- Maglić | szlak na najwyższy szczyt Bośni i Hercegowiny – relacja + inf. praktyczne
- Zla Kolata | szlak na najwyższy szczyt Czarnogóry – relacja, mapy + inf. praktyczne
- Midżur (Midžor) | szlak na najwyższy szczyt Serbii – relacja, opis szlaku + informacje praktyczne
- Dolina Staroleśna (Velka Studena Dolina) – szlak do Zbójnickiej Chaty
- Kilimandżaro i Mount Meru – afrykańskie szczyty dla zapalonych wspinaczy