fbpx

Macedonia – 6 niesamowitych miejsc, które trzeba zobaczyć

Macedonia – 6 niesamowitych miejsc, które trzeba zobaczyć

W Macedonii spędziliśmy kilka intensywnych dni. Weszliśmy na najwyższy jej szczyt, nocowaliśmy w miejscach, które zapierały dech w piersiach, pływaliśmy kajakiem po niesamowitym kanionie i zwiedzaliśmy ciekawe miejsca.

Wszystko dokładnie spisaliśmy, a ten wpis jest podsumowaniem naszej vanlifowej przygody po tym niewielkim, bałkańskim kraju.

Nasza trasa:

Punkt widokowy nad Jeziorem Kozjak

Nasza pierwsza noc w KozicoBusie w Macedonii. Pojechaliśmy na punkt widokowy nad Jeziorem Kozjak i był to strzał w dziesiątkę. Niesamowity spot oddalony jedynie o 35 km od Skopje. Jest to miejsce dość popularnie i przez dzień było sporo turystów. Na samej górze jest restauracja i wiele osób przyjeżdża tam również na piknik. Jednak popołudniu wszyscy się już rozjechali i zostaliśmy sami. Zaraz przed punktem widokowym skręciliśmy w leśną ścieżkę w lewo, podjechaliśmy kawałek bitą drogą, znaleźliśmy wypłaszczenie i zostaliśmy na noc.

Powyższe zdjęcia zostały zrobione dokładnie w tym miejscu:

Kanion Matka

Kolejnego dnia pojechaliśmy do Kanionu Matka na kajaki. Jezioro Matka jest najstarszym sztucznym jeziorem w kraju. Oprócz przepięknych otaczających je lasów znajduje się tam kilka jaskiń. Bardzo polecamy!

Kanion Matka i Jaskinia Wreło w Macedonii

Jezioro Mawrowo

Kolejnym naszym celem było jezioro Mawrowo. Pojechaliśmy tam jeszcze tego samego dnia po kajakach. Na końcu jeziora znajduje się słynny zatopiony kościółek. Gdy jest więcej wody w jeziorze, ruiny kościółka są zatopione do połowy, co wygląda genialnie (polecam popatrzeć na zdjęcia w googlach). W tym czasie co my byliśmy, wody było malutko i nie robiło to aż tak dużego wrażenia. Tak czy inaczej, nad jeziorem można znaleźć sporo fajnych miejsc na wypoczynek i nocleg.

Mavrovo Church

Golem Korab

Kolejnego dnia zdecydowaliśmy się zdobyć najwyższy szczyt Macedonii i Albanii, czyli Golem Korab, mierzący 2764 m.n.p.m. Jest to jednodniowa, całodzienna wycieczka.

Szczegółową relację i dokładny opis trasy możecie przeczytać w poniższym poście. Z tego miejsca chcemy też bardzo polecić termalne źródła, które znajdują się w miejscowości Debar. Jest to najlepsze miejsce na regeneracje zmęczonych mięśni po całodziennym trekkingu po górach.

Golem Korab – najwyższy szczyt Macedonii i Albanii – relacja, opis szlaku

Jezioro Ochrydzkie, Jezioro Prespa i okoliczne miejsca

Ostatnim naszym punktem było Jezioro Ochrydzkie i okolica. Piękne wybrzeże oprócz czystej wody oferuje nam górskie szlaki, punkty widokowe, restauracje z najlepszym pstrągiem, klasztory, a nawet prehistoryczną osadę pochodzącą z lat 1200 – 700 p.n.e.

Jezioro Ochrydzkie i okolice – co warto zobaczyć? Atrakcje, informacje praktyczne

Poniżej oznaczyliśmy punkt widokowy nad Jeziorem Ochrydzkim, który polecamy na nocleg i piękny zachód słońca.

Byliście w Macedonii lub się wybieracie? Jakie miejsca Wam się podobają? Zachęcamy do komentowania i do zobaczenia gdzieś w świecie!

Pozdrawiamy,
Dorota i Grzesiek

 

4 komentarze

 1. Aga pisze:

  Hej!
  Swietny wpis i blog, zainspirowal mnie do odwiedzenia Macedonii 🙂

  Punkt obserwacyjny wyglada swietnia – daj prosze znac, czy jest opcja dojechania tam jakims transportem zorganizowanym, co by nie wypozyczac samochodu?

  Pozdrawiam serdecznie,
  Aga

  • Dorota pisze:

   Bardzo nam miło 😊 piękny kraj. Co do punktu widokowego, to sporo lokalsów tam było, ale raczej swoimi samochodami.

 2. Koll pisze:

  W jakim miesiacu byliście? Wydaje się być dość ciepło, a na szczycie śnieg. Podejrzewam wiosnę.
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *