fbpx

Macedonia – 6 niesamowitych miejsc, które trzeba zobaczyć

Macedonia – 6 niesamowitych miejsc, które trzeba zobaczyć

W Macedonii spędziliśmy kilka intensywnych dni. Weszliśmy na najwyższy jej szczyt, nocowaliśmy w miejscach, które zapierały dech w piersiach, pływaliśmy kajakiem po niesamowitym kanionie i zwiedzaliśmy ciekawe miejsca.

Wszystko dokładnie spisaliśmy, a ten wpis jest podsumowaniem naszej vanlifowej przygody po tym niewielkim, bałkańskim kraju.

Nasza trasa:

Punkt widokowy nad Jeziorem Kozjak

Nasza pierwsza noc w KozicoBusie w Macedonii. Pojechaliśmy na punkt widokowy nad Jeziorem Kozjak i był to strzał w dziesiątkę. Niesamowity spot oddalony jedynie o 35 km od Skopje. Jest to miejsce dość popularnie i przez dzień było sporo turystów. Na samej górze jest restauracja i wiele osób przyjeżdża tam również na piknik. Jednak popołudniu wszyscy się już rozjechali i zostaliśmy sami. Zaraz przed punktem widokowym skręciliśmy w leśną ścieżkę w lewo, podjechaliśmy kawałek bitą drogą, znaleźliśmy wypłaszczenie i zostaliśmy na noc.

Powyższe zdjęcia zostały zrobione dokładnie w tym miejscu:

Kanion Matka

Kolejnego dnia pojechaliśmy do Kanionu Matka na kajaki. Jezioro Matka jest najstarszym sztucznym jeziorem w kraju. Oprócz przepięknych otaczających je lasów znajduje się tam kilka jaskiń. Bardzo polecamy!

Kanion Matka i Jaskinia Wreło w Macedonii

Jezioro Mawrowo

Kolejnym naszym celem było jezioro Mawrowo. Pojechaliśmy tam jeszcze tego samego dnia po kajakach. Na końcu jeziora znajduje się słynny zatopiony kościółek. Gdy jest więcej wody w jeziorze, ruiny kościółka są zatopione do połowy, co wygląda genialnie (polecam popatrzeć na zdjęcia w googlach). W tym czasie co my byliśmy, wody było malutko i nie robiło to aż tak dużego wrażenia. Tak czy inaczej, nad jeziorem można znaleźć sporo fajnych miejsc na wypoczynek i nocleg.

Mavrovo Church

Golem Korab

Kolejnego dnia zdecydowaliśmy się zdobyć najwyższy szczyt Macedonii i Albanii, czyli Golem Korab, mierzący 2764 m.n.p.m. Jest to jednodniowa, całodzienna wycieczka.

Szczegółową relację i dokładny opis trasy możecie przeczytać w poniższym poście. Z tego miejsca chcemy też bardzo polecić termalne źródła, które znajdują się w miejscowości Debar. Jest to najlepsze miejsce na regeneracje zmęczonych mięśni po całodziennym trekkingu po górach.

Golem Korab – najwyższy szczyt Macedonii i Albanii – relacja, opis szlaku

Jezioro Ochrydzkie, Jezioro Prespa i okoliczne miejsca

Ostatnim naszym punktem było Jezioro Ochrydzkie i okolica. Piękne wybrzeże oprócz czystej wody oferuje nam górskie szlaki, punkty widokowe, restauracje z najlepszym pstrągiem, klasztory, a nawet prehistoryczną osadę pochodzącą z lat 1200 – 700 p.n.e.

Jezioro Ochrydzkie i okolice – co warto zobaczyć? Atrakcje, informacje praktyczne

Poniżej oznaczyliśmy punkt widokowy nad Jeziorem Ochrydzkim, który polecamy na nocleg i piękny zachód słońca.

Byliście w Macedonii lub się wybieracie? Jakie miejsca Wam się podobają? Zachęcamy do komentowania i do zobaczenia gdzieś w świecie!

Pozdrawiamy,
Dorota i Grzesiek

 

7 komentarzy

  1. Aga pisze:

    Hej!
    Swietny wpis i blog, zainspirowal mnie do odwiedzenia Macedonii 🙂

    Punkt obserwacyjny wyglada swietnia – daj prosze znac, czy jest opcja dojechania tam jakims transportem zorganizowanym, co by nie wypozyczac samochodu?

    Pozdrawiam serdecznie,
    Aga

    • Dorota pisze:

      Bardzo nam miło 😊 piękny kraj. Co do punktu widokowego, to sporo lokalsów tam było, ale raczej swoimi samochodami.

  2. Koll pisze:

    W jakim miesiacu byliście? Wydaje się być dość ciepło, a na szczycie śnieg. Podejrzewam wiosnę.
    Pozdrawiam

  3. Bartłomiej Marciniec pisze:

    Będąc trzeci raz w Macedonii poszukując ciekawych tras trafiłem na drogę w Parku Narodowym „Jasen”. Jechałem od południa z Makedonski Brod w kierunku punktu widokowego nad jeziorem Kozjak (o którym piszecie). Droga R1106 na najbardziej spektakularnym odcinku (około 15-20 kilometrów) jest jednokierunkowa i otwierana w każdym kierunku (naprzemiennie) po trzy razy dziennie na około godzinę. Pomijając liczne serpentyny i wspaniałe widoki warto dodać, że jest dosyć wąska, a nachylenie sięga 15%. jedyny minus to brak miejsc do zatrzymania po drodze. więcej informacji o parku Jasen na stronie https://www.jasen.com.mk/

    • Agata pisze:

      Napisz proszę, czy na wspomniany punkt widokowy wyspinamy się z przyczepa kempingowa?
      Chodzi mi o szerokość drogi i zakręty czy wyrobimy. Zestaw dobry.Transfogarska i Alpine pokonał.
      Pozdrawiam, Agata.

  4. Bartłomiej Marciniec pisze:

    Będąc w Kanionie Matka polecam odwiedzić muzeum w starej elektrowni wodnej (po drodze z parkingu do kanionu). Ja umówiłem się via email na konkretny dzień i godzinę (sierpień 2023 roku). Nikola – przesympatyczny pracownik firmy przyjechał specjalnie dla nas (dwie osoby dorosłe i 9-latek) i przez blisko godzinę oprowadzał nas po muzeum przybliżając historie elektryczności…i nie tylko. w muzeum wiele eksponatów „doświadczalnych” co dla „młodego” było chyba ciekawsze niż rejs rzeką Treska po kanionie i wizyta w jaskini Vrelo 🙂 szczegóły na stronie https://matka.com.mk/
    Wizyta bezpłatna – Nikola oznajmił z dumą, że jego firma czerpie z zyski ze sprzedaży energii, a to muzeum jest elementem edukacyjnym (niekomercyjnym)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *